חדשות

מה בין חוזק שרירי ירכיים ובין אוסטיאוארתריטיס של הברכיים בנשים? (Arthritis Care Res)

20/02/2017

 

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Care and Research מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי בנשים עם שרירי ירכיים חלשים יותר סיכוי גבוה יותר להתפתחות אוסטיאוארתריטיס של הברכיים.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים נתוני בדיקות MRI של שרירי ירכיים ומבחנים להערכת חוזק השרירים של 186 מבוגרים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים ומספר דומה של ביקורות ללא אוסטיאוארתריטיס. מאחר וקיים קשר בלתי תלוי בין השמנה ובין סיכון מוגבר לאוסטיאוארתריטיס של הברכיים, החוקרים בחנו גם את מדד מסת הגוף של המשתתפים במחקר.

 

בתחילת המחקר, גיל המשתתפים הממוצע עמד על 61 שנים.

 

גם לאחר תקנון למדד מסת הגוף, בנשים עם שרירים מיישרים של הברך שהיו חלשים יותר תועד סיכוי גבוה ב-33% לאוסטיאוארתריטיס של הברכיים, ובנשים עם שרירים מכופפים של הברך שהיו חשים יותר תועדה עליה של 28% בסיכוי להתפתחות אוסטיאוארתריטיס של הברכיים.

 

בגברים, גם לאחר תקנון למדד מסת הגוף, עדיין לא זוהה קשר מובהק סטטיסטית בין כוח שרירי הירכיים ובין אוסטיאוארתריטיס של הברכיים.

 

למרות שחשיבות חולשת שרירי ירכיים כגורם סיכון לאוסטיאוארתריטיס של הברכיים אינה ברורה לחלוטין, השריר הארבע-ראשי עשוי לסייע במענית התפתחות והתקדמות מחלת ברכיים לאור תפקידו כבולם זעזועים ומייצב של הברכיים.

 

ההבדלים בין גברים ונשים עשויים לנבוע מתגובת השרירים למסת גוף גדולה יותר. בגברים, מסת גוף גדולה יותר מלווה בעליה בכוח השרירים, בעוד שהשרירים אינם חזקים יותר בנשים עם מסת גוף גדולה יותר.

 

Arthritis Care Res 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<