חדשות

אימונים לחיזוק השריר הארבע-ראשי עם הגבלת זרימת דם להקלה על כאב פטלו-פמוראלי (Br J Sports Med)

02/06/2017

 

אימונים בעומס נמוך לחיזוק שריר ארבע-ראשי עם הגבלת זרימת דם עשויים להיות יעילים יותר מאימונים סטנדרטיים לחיזוק שריר ארבע-ראשי להקלה על כאב פטלו-פמוראלי, כך מדווחים חוקרים מאוסטרליה במאמר חדש שפורסם בכתב העת British Journal of Sports Medicine.

 

אימוני הגבלת זרימת דם (BFR או Blood-Flow Restriction) בעומס של 20-30% מהעומס המקסימאלי מובילים להיפרטרופיה של השריר ומעלים כוח שריר באופן נרחב יותר מתכניות אימונים ללא BFR, אם כי השיפור אינו ממושך כמו אימונים מסורתיים בעומס של 70% מהעומס  המקסימאלי.

 

במסגרת המחקר השוו החוקרים את ההשפעות של אימוני שריר ארבע-ראשי בעצימות נמוכה (30%) עם BFR, בהשוואה לאימוני שריר ארבע-ראשי בעצימות גבוהה (70%) ללא BFR על שיפור בכאב, תפקוד וחוזק וגודל השריר הארבע-ראשי במחקר אקראי שכלל 79 משתתפים עם כאב פטלו-פמוראלי.

 

במשתתפים בקבוצת הגבלת זרימת דם הונחה שרוולית לחץ דם על הירך הפרוקסימאלית, שנופחה ללחץ מוגדר מראש (60% מהלחץ הנדרש להעלמת דופק בכף הרגל). השרוולית נותרה במקומה במהלך האימונים ובמהלך מנוחה בת 30 שניות בין תרגילים והוסרה לאחר סיום האימון.

 

לא תועדו הבדלים בין הקבוצות בשינויים בכאב החמור ביותר, אך תועדה ירידה גדולה יותר ב-93% בכאב עם פעילות יומיומית לאורך שמונה שבועות בקבוצת BFR, בהשוואה לטיפול הסטנדרטי.

 

בקבוצת אימוני BFR תועד שיפור גדול יותר ב-49% בתפקוד יישור הברך, אם כי ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית. עובי שריר ארבע-ראשי עלה משמעותית לאורך שמונה שבועות בקבוצת האימון הסטנדרטי, אך לא בקבוצת אימונים עם הגבלת זרימת הדם.

 

לאחר שישה חודשים, השינוי הכולל בכאב לא היה שונה משמעותית בין שתי הקבוצות.

 

אימוני BFR עשויים לשמש כחלופה לאימונים סטנדרטיים של שריר ארבע-ראשי בחולים עם כאב פטלו-פמוראלי עם סבילות נמוכה לאימונים בתנגודת גבוהה עקב כאב.

 

Br J Sports Med 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<