חדשות

הערכה הדמייתית של שיעורי מנח לקוי לפני ואחרי ניתוחי איחוי עמוד-שדרה (Spine)

21/08/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Spine מדווחים חוקרים מארצות הברית על תוצאות המחקר הרב-מרכזי הראשון להערכת שיעורי הימצאות מנח לקוי באזור חוט השדרה והאגן לפני ניתוח ושיעורי ההיארעות לאחר-ניתוח בסדרה גדולה של איחויים של מקטעים קצרים של עמוד-שדרה מותני. מהנתונים עולה כי בלמעלה מ-25% מהחולים תועד מנח לקוי בשתי נקודות הזמן.

 

החוקרים השלימו מחקר רב-מרכזי, רטרוספקטיבי, שנערך ב-18 מרכזים בארצות הברית. המחקר נועד לבחון את שיעורי ההימצאות של מנח לקוי באזור חיבור עמוד השדרה ועצמות האגן בחולים שהשלימו איחוי מותני בגובה חוליה אחת או שתי חוליות בשל שינויים ניווניים ולהעריך את ההיארעות של מנח לקוי לאחר ניתוח איחוי וכן את שיעורי פרוצדורות לשימור ו/או תיקון מנח באוכלוסיה זו.

 

בדיקות הדמיה של עמוד-שדרה מותני לפני ואחרי ניתוח נבחנו באופן רטרוספקטיבי אודות 578 חולים שהשלימו איחוי מותני, עם מדידה של Lumbar Lordosis (LL), Pelvic Incidence (PI) ו-Pelvic Tilt (PT). החולים סווגו לקטגוריות בנקודות זמן לפני-ניתוח ואחרי-ניתוח כמנח הולם, במידה ו-PI-LL היה קטן מעשר מעלות, או מנח לקוי במידה וערך זה עמד על 10 מעלות ומעלה. החולים סווגו לקטגוריות על-בסיס התקדמות המנח מהמצב לפני הניתוח עד לאחר הניתוח, עם שימור מנח תקין, השבת מנח תקין, חוסר-תיקון מנח לקוי והחמרת מנח לקוי.

 

לפני הניתוח, ב-173 חולים (30%) תועד מנח לקוי. לאחר-ניתוח, ב-161 חולים (28%) תועד מנח לקוי. מנח תקין לפני הניתוח נשמר לאחר הניתוח ב-63% מהחולים, מעבר ממנח לקוי למנח תקין לאחר הניתוח תועדה ב-9%, חוסר תיקון מנח לקוי תועד ב-21% והחמרת מנח לקוי זוהתה ב-7% מהחולים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לאור ממצאים אלו, יש לקחת בחשבון שיקולי שימור/השבת מנח נכון בתהליכי קבלת החלטות גם בניתוחים לאיחוי עמוד-שדרה משנית לשינויים ניווניים בעמוד שדרה מותני.

 

Spine. 2018;43(13):E782-E789

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני