חדשות

תכנית שיקום משולבת לאחר פציעת חוט שדרה עשויה לסייע לחולים ללכת (N Engl J Med)

26/09/2018

 

משלב של שיטות שיקום עשויה לסייע בהשבת יכולת ההליכה לאחר פציעת חוט שדרה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

החוקרים הכשירו את המשתתפים במחקר לעמוד במשך שעה אחת ולצעוד במשך שעה נוספת בכל יום, חמישה ימים בשבוע.

 

מדגם המחקר כלל חולים עם פציעת חוט שדרה מוטורית מלאה, ללא תנועה רצונית או תפקוד סוגרים מתחת לגובה הפגיעה, אך עם שמירה על חלק מהתחושה, ללא יכולת הליכה עצמאית. החוקרים בחנו אם אימון הליכון לוקו-מוטורי אינטנסיבי עם תמיכת משקל וגירוי אפידוראלי סימולטני של חוט השדרה בארבעה חולים, 2.5-3.3 שנים לאחר חבלה טראומטית לחוט השדרה ולאחר העדר שיפור עם אימון לוקו-מוטורי בלבד.

 

שני חולים, אחד עם נזק באזור צווארי-מרכזי ואחד עם נזק באזור חזי-עליון, הצליחו ללכת על הקרקע (לא על הליכון) לאחר 278 מחזורי גירוי אפידורלי ואימון יציבה לאורך תקופה של 85 שבועות ו-81 מפגשים לאורך תקופה של 15 שבועות, בהתאמה, וכל הארבעה הצליחו לעמוד באופן עצמאי ושמרו על יציבות הגו. במהלך האימונים, חולה אחד שבר את הירך.

 

החוקרים כותבים כי חולים עם דרגה מסוימת של תחושה שמורה מתחת לגובה הפציעה עשויים להיות מועמדים טובים יותר מאלו ללא-תחושה. עם זאת, השערה זו ומשך ההליכה על הקרקע דורשים מחקרים נוספים באוכלוסיה גדולה יותר של חולים עם פגיעת חוט שדרה.

 

המחקר נערך במדגם חולים קטן והחוקרים מתכננים את הצעדים הבאים.

 

N Engl J Med. Published online September 24, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני