חדשות

האם יש מקום לניתוח ברכיים במקרים של קרע סחוס? (Br J Sports Med)

10/03/2019

 

מבוגרים רבים עם קרע מניסקוס וכאבי ברכיים אינם צפויים לתועלת מניתוח ארתרוסקופי להסרה חלקית של המניסקוס, כך עולה מתוצאות סקירה חדשה של מחקרים קודמים, שפורסמה בכתב העת British Journal of Sports Medicine.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מעשרה מחקרים קודמים, בהם חולקו באקראי משתתפים לניתוח להסרה חלקית של המניסקוס ואפשרויות לא-ניתוחיות אחרות, כולל פעילות גופנית או טיפול תרופתי. בסיכומו של דבר, פרוצדורה ארתרוסקופית להסרה חלקית של המניסקוס לא הייתה עדיפה על האפשרויות האחרות בשיפור התפקוד הגופני, והובילה להקלה קלה בכאב בלבד.

 

עם זאת, כאשר החוקרים התמקדו רק בתת-קבוצה של חולים ללא אוסטיאוארתריטיס, ניתוח היה עדיף באופן מתון על פיזיותרפיה להקלה על כאב משנית לקרע.

 

בכלל סוגי החולים, כולל אלו עם ובלי כאב על-רקע דלקת מפרקים, ניתוח היה מעט טוב יותר מפיזיותרפיה בהקלה על הכאב לאחר 6-12 חודשים, כך עולה מניתוח נתונים מחמישה מחקרים (943 חולים).

 

בשלושה מחקרים (402 חולים), שהתמקדו בחולים ללא כאב על-רקע דלקת מפרקים, לניתוח היה יתרון קל-עד-בינוני להקלה על כאבי ברכיים לאחר 6-12 חודשים, בהשוואה לפיזיותרפיה.

 

שני מחקרים (244 חולים) שכללו חולים ללא כאב על-רקע דלקת מפרקים, גם מצאו כי ניתוח לווה בשיפור גדול יותר, באופן מתון עד נרחב, באיכות החיים של החולים, בהשוואה לטיפול שמרני.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ניתוח אינו יעיל בכל החולים ובמרבית המקרים, מומלץ להתחיל ראשית בפיזיותרפיה. במידה וזו לא מובילה לשיפור התסמינים, אזי ניתוח עשוי להקל על החולים, בפרט אלו ללא אוסטיאותאריטיס ותסמינים ספציפיים.

 

Br J Sports Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני