חדשות

השיפור בעקבות ניתוח החלפת דיסק צווארי נותר לאורך שנים (מתוך כנס ה-AANS)

04/05/2019

 

מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Association of Neurological Surgery, עולה כי מהנתונים שהובילו לאישור Mobi-C לטיפול במחלת דיסק צווארי עולה כי השיפור נותר לאחר עשר שנים לאחר הטיפול.

 

החוקרים מסבירים כי נתונים בטווח הקצר והבינוני הצביעו על התועלת של Cervical Disc Arthroplasty (CDA ) בטיפול במקרים של ניוון דיסק צווארי. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את התוצאות לאחר עשר שנים בחולים לאחר CDA בגובה אחד או שני גבהים עוקבים. חולים עם מחלה ניוונית העמידה לטיפול לא-ניתוחי ואלו ללא היסטוריה של ניתוחי צוואר חולקו באקראי ביחס 2:1 לניתוח CDA או איחוי חוליות.

 

לאחר השלמת שבע שנות המחקר, המעקב נמשך למשך עשר שנים אחר חולים שנתנו הסכמתם לכך בתשעה מרכזים רפואיים. התוצאים כללו כאב בצוואר ובזרוע (כפי שנקבע לפי מדד VAS), מדד NDI (Neck Disability Index), מצב נוירולוגי, שביעות רצון המטופל, ניתוח שני ואירועים חריגים. תוצאי סיום הדמייתיים כללו טוח תנועה, יישור סגיטאלי, ניוון דיסק סמוך והתגרמות הטרוטופית.

 

החוקרים אספו נתוני מעקב לאורך עשר שנים אודות 187 מבין 231 החולים (81%). משך המעקב הממוצע עמד על 10.2 שנים והמעקב המושך ביותר ארך 11.2 שנים. הדמיות הושלמו ב-170 חולים (73.6%) לאחר עשר שנים. לא תועדו הבדלים משמעותיים בנתונים הדמוגרפיים או המאפיינים טרם הניתוח.

 

מהנתונים עשר שנים לאחר CDA עלה כי החולים המשיכו להדגים שיפור משמעותי מתחילת המחקר וחלק מתוצאי הסיום השתפרו עוד יותר בין שבע ועשר שנים לאחר הניתוח. הממצאים הצביעו על שיפור ממושך במדדי כאב, NDI ותפקוד נוירולוגי. יישור סגיטאלי השתפר לאחר הניתוח ונותר כך. עדות הדמייתית לניוון דיסק סמוך לאחר עשר שנים לא הייתה גרועה יותר בהשוואה למצב לאחר 5 או 7 שנים. לא תועדו מקרים בהם נדרש ניתוח נוסף על-רקע CDA וטווח התנועה נותר דומה למצב בתחילת המחקר.

 

באשר לכאב צווארי, התוצאות היו דומות לאחר 10 שנים ו-7 שנים באלו בהם הניתוח כלל שני גבהים, אך באלו בהם הניתוח היה מוגבל לדיסק בגובה יחיד תועדו תוצאות טובות יותר לאחר עשר שנים. מדדי כאב בזרוע השתפרו משמעותית בין המצב לאחר 7 שנים והמצב לאחר 10 שנים באלו בהם הניתוח כלל שני גבהים ונותרו יציבים במקרים בהם הניתוח כלל דיסק בגובה יחיד.

 

מוגבלות צווארית השתפרה משמעותית לאחר ניתוח CDA, כאשר באלו בהם הניתוח כלל שני גבהים תועד שיפור נוסף בין 5 שנים ו-7 שנים מהניתוח; מגמה חיובית דומה תועדה בחולים לאחר ניתוח שכלל דיסק בגובה יחיד.

 

המצב הנוירולוגי השתפר משמעותית מתחילת המחקר ושיפור זה נותר משמעותי לאחר עשר שנים. טווח תנועה סגמנטאלי ויישור סגמנטאלי השתפרו משמעותית מתחילת המחקר עד לאחר עשר שנים.

 

בנקודת המעקב לאחר עשר שנים זוהו 6 אירועים חריגים חדשים, אשר ייתכן וקשורים למערכת CDA, כולל חמישה מקרים של התגרמות הטרוטופית. כל המקרים הללו לא דרשו התערבות ניתוחית. שביעות הרצון של החולים מהניתוח נותרה גבוהה מאוד עד לאחר עשר שנים (98.4%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מעידים כי CDA עם מערכת Mobi-C הינה גישה ניתוחית בטוחה ויעילה לטיפול בחולים עם מחלה ניוונית של דיסק צווארי, בין אם מדובר במעורבות גובה יחיד או שני גבהים.

 

מתוך כנס ה-AANS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<