חדשות

עליה בשיעור זיהומים לאחר ניתוח מפרק בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Semin Arthritis Rheum)

23/06/2019

 

בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) קיים סיכון מוגבר לזיהומים לאחר ניתוחי החלפת מפרק ירך או ברך, אך הסיכון לתרומבואמבוליזם ורידי נמוך יותר במקרים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מדנמרק, שפורסמו בכתב העת Seminars in Arthritis & Rheumatism.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הסיכון לסיבוכים רפואיים לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך וברך בקרב חולים עם דלקת מפרקים שגרונית, בהשוואה לחולים עם אוסטיאוארתריטיס. בנוסף, הם ביקשו לבחון את הסיכון לסיבוכים בקרב חולים עם דלקת מפרקים שגרונית תחת טיפול ביולוגי.

 

המחקר התבסס על מדגם ארצי שכלל חולים עם דלקת מפרקים שגרונית ואוסטיאוארתריטיס, לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך או ברך בין 2000-2015, אשר היו במעקב לאורך 90 ימים לאחר הניתוח לזיהוי תרומבואמבוליזם ורידי, אוטם שריר הלב ואירוע מוחי, כמו גם זיהומים לא-ניתוחיים.

 

החוקרים מדווחים כי 2,899 מבין 112,571 חולים עם דלקת מפרקים שגרונית ואוסטיאוארתריטיס השלימו ניתוח להחלפת מפרק ירך או ברך. דלקת מפרקים שגרונית לוותה ביחס סיכון של 1.29 לזיהומים לאחר ניתוחים אלו, אך יחס הסיכון לתרומבואמבוליזם ורידי לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך עמד על 0.60.

 

בקרב חולים תחת טיפול בתכשירים ביולוגיים תועד יחס סיכון של 1.35 לזיהומים ויחס סיכון של 4.82 לתרומבואמבוליזם ורידי, בהשוואה לחולים שטופלו בתכשירים לא-ביולוגיים.

 

בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית לא תועד סיכון מוגבר לאוטם שריר הלב או אירוע מוחי לאחר-ניתוח (יחס סיכון של 1.16), בהשוואה לאלו עם אוסטיאוארתריטיס, אך תועדו שיעורי היארעות גבוהים יותר בקרב חולים תחת טיפול ביולוגי, בהשוואה לאלו שלא קיבלו טיפול ביולוגי (1.0% לעומת 0.6%); עם זאת, מספר האירועים היה קטן.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי דלקת מפרקים שגרונית הינה גורם סיכון לזיהומים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך/ירך ובחולים עם דלקת מפרקים שגרונית תחת טיפול בתכשירים ביולוגיים תועדה עליה קלה בסיכון, בהשוואה לחולים שטופלו בתכשירים אחרים. בהשוואה לאוסטיאוארתריטיס, בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית תועד סיכון מופחת לתרומבואמבוליזם ורידי לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך/ירך, אך זוהתה היארעות מוגברת של תרומבואמבוליזם ורידי בקרב חולים תחת טיפול בתרופות ביולוגיות.

 

Semin Arthritis Rheum 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני