חדשות

התוצאות ארוכות הטווח של למינקטומיה דו-צדדית או כוללת לטיפול בהיצרות עמוד-שדרה מותני (Neurosurg Focus)

04/07/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Neurosurgical Focus מדווחים חוקרים על נתונים חדשים, מהם עולה כי למינקטומיה דו-צדדית מאפשרת הסרה בטוחה והולמת של הלחץ בתעלת השדרה בחולים עם היצרות עמוד-שדרה מותני; טכניקה זו מבטיחה שיפור משמעותי בתסמינים, מוגבלות ואיכות החיים של החולים. אמנם התוצאות הקליניות היו דומות לאלו שתועדו בחולים לאחר למינקטומיה כוללת, אך שיעור הסיבוכים ואי-יציבות יארטגונית היה נמוך יותר בחולים לאחר למינקטומיה דו-צדדית.

 

מטרת המחקר הייתה לספק תיאור של התוצאות הקליניות ארוכות הטווח בחולים לאחר למינקוטמיה דו-צדדית, בהשוואה לתוצאות לאחר למינקטומיה כוללת לטיפול בהיצרות עמוד-שדרה מותני.

 

החוקרים בחנו באופן רטרוספקטיבי את כל החולים עם היצרות עמוד-שדרה מותני לאחר ניתוח למינקטומיה דו-צדדית או למינקטומיה כוללת, עם לפחות עשר שנות מעקב. החולים סווגו לשתי קבוצות טיפול, בהתאם לסוג הניתוח. התוצאות הקליניות כללו את מדד VAS (Visual Analog Scale), מדד SF-36 (Short-Form Health Survey) ומדד ODI (Oswestry Disability Index). בנוסף, החוקרים בחנו מדדי ניתוח, שיעור ניתוחים חוזרים ושיעור סיבוכים.

 

מדגם המחקר כלל 214 חולים שענו על קריטריוני ההכללה ואי-הכללה (105 חולים לאחר ניתוח למינקטומיה כוללת ו-109 חולים לאחר למינקטומיה דו-צדדית). גיל המשתתפים הממוצע בעת הניתוח עמד על 69.5 שנים.

 

בהשוואת הערכים לפני ואחרי הניתוח, בשתי הקבוצות תועד שיפור במדדי ODI ו-SF-36; בעת ביקור המעקב האחרון זוהה שיפור מעט גדול יותר בקבוצת החולים לאחר למינקטומיה (מדד ODI של 22.8 נקודות, מדד SF-36 ממוצע של 70.2), כאשר לקחו בחשבון את המדדים הקדם-ניתוחיים הגרועים בקבוצה זו (מדד ODI של 70, מדד SF-36 של 38.4), אך לא תועדו הבדלים מובהקים בין שתי הקבוצות.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב חולים לאחר למינקטומיה דו-צדדית שיעורי היארעות ניתוחים חוזרים היו נמוכים יותר משמעותית (15.2% לעומת 3.7%, p=0.0075).

 

Neurosurg Focus. 2019;46(5)

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<