חדשות

גורמים המנבאים לחץ על חוט השדרה הצווארי במבוגרים עם דפורמציה של עמוד השדרה (Spine)

30/09/2019

 

בקרב חולים עם דפורמציה בעמוד השדרה קיימת שכיחות גבוהה יחסית של לחץ על חוט השדרה צווארי, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Spine. הערכה קדם-ניתוחית הכוללת בדיקת MRI צווארי והערכת סימנים ותסמינים של מחלת חוט שדרה נדרשת בחולים בסיכון גבוה.

 

במסגרת המחקר הרטרוספקטיבי ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי ההימצאות וגורמים המנבאים לחץ על חוט השדרה במבוגרים עם דפורמציה של עמוד השדרה. המחקר כלל חולים עם דפורמציה של עמוד השדרה, אשר נדרשו לתיקון ניתוחי של עמוד השדרה המותני-גבי (מעל 5 גבהים). נוכחות לחץ על חוט השדרה הצווארי נקבעה על-בסיס מדד Modified Cord Compression Index (דרגות 0-3) בבדיקת MRI צווארי.

 

מבין 121 חולים עם דפורמציה של עמוד השדרה, ב-41 חולים (33.8%) תועד לחץ משמעותי על חוט השדרה הצווארי. אות מוגבר בתוך המדולה בהדמיית T2 תועד בשמונה חולים (6.6%). ב-35 מבין 41 חולים לא היו תסמינים או שזוהתה מיאלופתיה קשה לאבחנה. לחץ משמעותי על חוט השדרה הצווארי היה הכי נפוץ בגובה C4/5.

 

בארבעה חולים (3.3%) הושלמה דה-קומפרסיה צווארית ואיחוי לפני שחזור עמוד שדרה גבי-מותני. מניתוח סטטיסטי עלה כי גיל מתקדם, מדד מסת גוף גבוה וחוסר התאמה PI-LL ניבאו באופן בלתי-תלוי את דרגת הלחץ על חוט השדרה הצווארי.

 

ממצאים אלו תומכים בהשלמת MRI צווארי והערכת נוכחות סימנים/תסמינים של מיאלופתיה בחולים בגיל מתקדם, עם מדד מסת גוף גבוה וחוסר-התאמה PI-LL משמעותי, במטרה להימנע מהתקדמות מיאלופתיה או פגיעה בחוט השדרה במהלך ניתוח לתיקון דפורמציה של עמוד השדרה.

 

Spine. 2019;44(15):1049-1056

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<