חדשות

חולים רבים חוזרים לנהוג בתוך מספר שבועות לאחר ניתוח החלפת ברך או ירך (J Am Acad Orthop Surg)

05/11/2019

 

לאחר ניתוח להחלפת מפרק ברך או ירך, מרבית החולים חוזרים לנהוג בתוך כארבעה שבועות, הרבה יותר מוקדם בהשוואה לחלק מההמלצות הנוכחיות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מארצות הברית, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons.

 

להערכת מרווח הזמן בפועל מניתוח החלפת מפרק ירך או ברך ועד חזרה לנהיגה והגורמים העשויים לנבא מרווח זמן זה, החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,044 משתתפים לאחר ניתוח החלפת ירך או ברך בשנת 2017 או 2018, אשר מילאו סקר אלקטרוני כל שבועיים לאורך שלושה חודשים לאחר הפרוצדורה.

 

החולים קיבלו הוראה לשוב לנהיגה לאחר שהפסיקו את הטיפול במשככי כאבים ויכלו להניע בנוחות את הרגל מצד לצד, אך המנתחים שלהם לא סיפקו מסגרת זמן לחזרה לנהיגה.

 

בממוצע, החולים חזרו לנהיגה לאחר 4.4 שבועות מניתוח החלפת מפרך ברך ולאחר 3.3 שבועות מניתוח החלפת מפרק ירך.

 

לצורך החישובים, החוקרים קבעו את הזמן המוקדם ביותר בו ניתן היה לשוב לעבודה על 11 ימים לאחר ניתוח ברך ועל 17 ימים לאחר ניתוח ירך. מגוון גורמים הובילו להארכת מרווח זמן זה. לדוגמא, פרוצדורות בצד ימין הוסיפו כיומיים למרווח הנ"ל.

 

השימוש במקל או הליכון לפני ניתוח וכאב לאחר-ניתוח, מגבלה בטווח תנועה, העדר תחושה בטוחה לנהוג, שחרור למוסד שיקום, יכולת מוגבלת לבלום וגורמים אחרים ניבאו מרווח זמן ארוך יותר עד חזרה לנהיגה.

 

רק שבעה חולים (0.7%) מהמשתתפים במחקר היו מעורבים בתאונות דרכים לאחר שחזרו לנהוג בתוך 12 שבועות מהניתוח, אך לא דווח על פציעות.

 

רק 19 חולים לא חזרו לנהוג לאחר 12 שבועות מההתערבות הניתוחית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי על מנתחים לקחת בחשבון משתנים שונים, כולל צד הניתוח, מגבלה בהליכה או יכולת לבלום ותחושת בטיחות בנהיגה בייעוץ למטופלים אודות התחזיות לאחר ניתוח החלפת מפרק בכל הנוגע לחזרה לנהיגה.

 

J Am Acad Orthop Surg 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<