חדשות

שכיחות גבוהה של ניתוחי החלפת מפרק ברך בשל אוסטיאוארתריטיס בחולים שאינם מתאימים להתערבות זו (Journal of Bone and Joint Surgery)

21/01/2020

 

מרבית החולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך בארצות הברית הנחשבים מועמדים מתאימים לניתוח החלפת מפרק ברך אינם מופנים לניתוח במועד, בעוד שחולים רבים שאינם מהווים מועמדים מתאימים מופנים להשלמת הניתוח הנ"ל בשלב מוקדם מדי, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of Bone and Joint Surgery.

 

החוקרים ביקשו לבחון את שיעור החולים המופנים מוקדם מדי או מאוחר מדי לניתוח החלפת מפרק ברך בשל אוסטיאוארתריטיס. הם בחנו את קטגוריות אלו של ניתוחי החלפת מפרק ברך בשני מדגמים של חולים עם אוסטיאוארתריטיס.

 

הנתונים נאספו משני מחקרי עוקבה רב-מרכזיים שאספו נתונים דמוגרפים, הדמייתיים, קליניים ודיווחי-מטופלים, אשר נגעו לניתוחי החלפה מלאה של מפרק הברך ב-8,002 חולים עם אבחנה של אוסטיאוארתריטיס של הברך או בסיכון למחלה זו לאורך שמונה שנות מעקב.

 

החוקרים התבססו על קריטריוני התאמה להתערבות הניתוחית לסיווג משתתפים ככאלו העשויים להיות מועמדים מתאימים או מתאימים שככל הנראה אינם מתאימים לניתוח החלפת מפרק ברך. המשתתפים סווגו עוד על-בסיס השלמת ניתוח החלפת מפרק ברך לשלוש קבוצות: השלמת הניתוח במועד (הניתוח הושלם בתוך שנתיים מהמועד בו נקבע כי היה מקום לניתוח), חולה מתאים לניתוח אך בו לא בוצעה ההתערבות במועד (למעלה משנתיים לאחר שהוגדר כי החולה הינו מועמד מתאים להתערבות, עדיין לא בוצעה הפרוצדורה), או התערבות מוקדמת (עדות כי הפרוצדורה ככל הנראה הייתה לא-הולמת, אך בוצעה בכל זאת).

 

מבין 8,002 משתתפים, 3,417 משתתפים ענו על קריטריוני המחקר וסווגו לאחת משלוש הקבוצות: 290 ברכיים הוחלפו במועד (8% מכלל הברכיים ו-9% מהברכיים המתאימות להתערבות), 2,833 ברכיים הוגדרו ככאלו המתאימות לניתוח אך בהן לא הושלמה ההתערבות (83% מכלל הברכיים ו-91% מאלו שהוגדרו כמתאימות לניתוח) ו-294 ברכיים נותחו למרות שהוגדרו כלא מתאימות להתערבות (9% מכלל הברכיים ו-26% מבין 1,114 ברכיים שנותחו).

 

מבין הברכיים שהתאימו להתערבות ניתוחית, אך בהן לא בוצעה הפרוצדורה, ב-1,204 מקרים (42.5%) תועדו תסמינים חמורים. בהשוואה לחולים בהם בוצע ניתוח החלפת מפרק במועד, הסיכוי כי החולה יוגדר כמתאים לניתוח אך הניתוח לא יושלם היה גדול יותר בקרב משתתפים שחורים והסיכוי לניתוח בשלב מוקדם מדי היה נמוך יותר בקרב אלו עם מדד מסת גוף של מעל 25 ק"ג למטר בריבוע ואלו עם דיכאון.

 

ממצאי המחקר מעידים כי ייתכן כי מספר רב של חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך בארצות הברית שאינם מופנים לניתוח להחלפת מפרק הברך, למרות שלהתערבות זו עשויה להיות תועלת רבה.

 

Journal of Bone and Joint Surgery. Published January 13, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני