חדשות

היארעות זיהומים באתר ניתוח לאחר ניתוח עמוד שדרה (Spine)

06/03/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Spine מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה חדשה, מהן עולה כי שיעורי היארעות זיהומים באתר הניתוח לאחר ניתוח עמוד-שדרה נעים סביב 3%.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היארעות זיהומים באתר ניתוח בחולים לאחר ניתוח עמוד-שדרה ולקבוע את שיעור המיקרו-אורגניזמים במקרים אלו. לצורך כך, הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Embase ו-Cochrane Library לזיהוי מחקרים רלבנטיים שדיווחו על היארעות זיהומים באתר ניתוח לאחר ניתוח עמוד-שדרה.

 

מטה האנליזה כללה 27 מחקרים, עם סך כולל של 603 מקרים של זיהום באתר הניתוח ב-22,745 חולים. שיעורי ההיארעות של זיהומים באתר הניתוח בכלל המחקרים עמד על 3.1%.

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי היארעות זיהומים שטחיים באתר הניתוח עמדה על 1.4% והיארעות זיהומים עמוקים באתר הניתוח עמדה על 1.7%. ההיארעות הגבוהה ביותר (13.0%) תועדה בחולים עם סקוליוזיס נוירו-מוסקולארי. שיעורי היארעות זיהומים באתר הניתוח בעמוד-שדרה צווארי, חזי ומותני עמדו על 3.4%, 3.7% ו-2.7%, בהתאמה.

 

בהשוואה לניתוח בגישה אחורית (5.0%), שיעורי ההיארעות היו נמוכים יותר לאחר ניתוח בגישה קדמית (2.3%). ניתוח עם אינסטרומנטציה לווה בשיעורי היארעות גבוהים יותר של זיהומים באתר הניתוח (4.4% לעומת 1.4%) בעוד שניתוח זעיר פולשני לווה בשיעור נמוך יותר, בהשוואה לניתוח פתוח (1.5% לעומת 3.8%, בהתאמה).

 

החוקרים מדווחים על שיעורי היארעות נמוכים יותר של זיהומים באתר הניתוח במקרים בהם נעשה שימוש מקומי באבקת ונקומיצין במהלך הניתוח, בהשוואה למקרים בהם לא נעשה שימוש בתכשיר זה (1.9% לעומת 4.8%, בהתאמה). בנוסף, שיעורי Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis ו-Methicillin-resistant Staphylococci בתרביות מיקרוביולוגיות עמדו על 37.9%, 22.7% ו-23.1%, בהתאמה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי נתונים אלו עשויים לסייע בהערכת הסיכונים האפשריים לזיהומים באתר הניתוח בחולים לאחר ניתוח עמוד-שדרה.

 

Spine. 2020;45(3):208-216.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<