חדשות

טיפול כירופרקטי להקלה על כאב גב עשוי לצמצם היקף שימוש באופיואידים (Pain Medicine)

19/03/2020

 

טיפול כירופרקטי בחולים עם כאבי גב מלווה בהפחתת היקף ניפוק מרשמים לטיפול באופיואידים בכמחצית לאורך שש שנים, בהשוואה להיקף הטיפול באופיואידים בחולים הסובלים מכאבי גב ואינם פונים לטיפול כירופרקטי, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Pain Medicine.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מקונטיקט וניו-המפשייר בין השנים 2012-2017 אודות למעלה מ-100,000 מבוגרים שפנו לטיפול בשל כאבי גב. מניתוח זמן-עד-אירוע עלה כי באלו שלא קיבלו טיפול כירופרקטי תועד סיכוי גבוה פי 1.55 עד 2.03 לניפוק מרשם לטיפול באופיואידים במהלך שש שנות מעקב, עליה מובהקת סטטיסטית.

 

ההשפעה המגנה של טיפול כירופרקטי הייתה בולטת יותר באלו שפנו לטיפול בתוך 30 ימים (טיפול אקוטי), בהשוואה לאלו שלא פנו לטיפול בשלב מוקדם בקונטיקט (יחס סיכון של 1.68 לעומת 0.95, בהתאמה) וניו-המפשייר (יחס סיכון של 1.92 לעומת 1.29). לאור המספר הקטן של חולים שלא פנו בשלב מוקדם לטיפול, החוקרים לא יכלו להשלים ניתוח סטטיסטי של ממצאים אלו.

 

ההנחיות מטעם ה-Council on Chiropractic Guidelines and Practice Parameters ממליצות על 2-3 מפגשים שבועיים למשך 2-4 שבועות לקבלת טיפול כירופרקטי לכאב גב תחתון כרוני. המפגשים הרבים מספקים הזדמנות להשלמת הערכה של ההתקדמות הקלינית, המלצה לתרגילים ביתיים, שינויים ארגונומיים וגישות אחרות לטיפול עצמי וכל אלו עשויים להביא לשיפור התוצאות ולהפחית את הצורך בטיפול תרופתי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי התועלת של טיפול כירופרקטי עשויה לכלול גם הפחתת היקף השימוש באופיואידים לשיכוך כאבים. ההשפעה הייתה בולטת במיוחד כאשר טיפול כירופרקטי ניתן בתוך 30 ימים מאבחנת כאבי גב.

 

Pain Medicine, online March 6, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<