חדשות

פעילות גופנית בעצימות גבוהה משפרת בריאות עצם בגברים מבוגרים (Bone)

22/05/2020

 

תכנית אימון בעצימות גבוהה, אשר כבר הוכחה ככזו המשפרת את צפיפות העצם והתפקוד בנשים, נמצאה יעילה גם בגברים מבוגרים עם צפיפות עצם נמוכה, כך עולה מתוצאות מחקר LIFTOMOR-M, שפורסמו בכתב העת Bone.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע את ההשפעה על חוזק וגיאומטריה של העצם של שתי תכניות אימונים בעצימות-גבוהה, המבוצעות תחת השגחה, פעמיים בשבוע. החוקרים התמקדו בחלק הפרוקסימאלי של עצם הירך ובחלק הדיסטאלי והפרוקסימאלי של הטיביה והרדיוס בגברים בגיל העמידה וגברים מבוגרים עם אוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס.

 

מחקר LIFTMOR-M כלל 93 גברים (גיל ממוצע של 67.1 שנים) עם צפיפות עצם נמוכה מהממוצע בחלק הפרוקסימאלי של עצם הירך. מבין אלו, 34 משתתפים חולקו באקראי לתכנית אימון HiRIT (High-Intensity Resistance and Impact), 33 חולקו באקראי לתכנית אימון IAC (Isometric Axial Compression) תחת השגחה ו-26 שימשו כביקורות ובחרו בעצמם את הפעילות הגופנית.

 

לאחר 8 חודשי התערבות, החוקרים לא זיהו הבדלים בהיענות לתכנית האימונים בין שתי קבוצות ההתערבות. בקרב משתתפים בקבוצת HiRIT תועד שיפור בעובי הקורטקס בחלק המדיאלי של צוואר הירך, בהשוואה לביקורות (5.6% לעומת 0.1%-, p=0.028) ובהשוואה ל-IAC (5.6% לעומת 0.7%, p=0.044). בקרב משתתפים בקבוצת אימוני HiRIT השטח הטרבקולארי בחלק הדיסטאלי של הטיביה נותר יציב, בעוד שבקבוצת הביקורת נרשמה ירידה (0.2% לעומת 1.6%-, p=0.013). בקבוצת אימוני IAC לא תועד שיפור כלשהו בחוזק העצם בכל האתרים שנבחנו, אם כי חלק מהממצאים רמזו לכך שאימונים אלו מנעו את האובדן תלוי-גיל בחוזק העצם בטיביה הדיסטאלית וברדיוס.

 

ממצאי המחקר מעידים כי תכנית אימוני HiRIT תחת השגחה מספקת גירוי חיובי לעצם קורטיקאלית בחלק המדיאלי של צוואר הירך, בהשוואה לתכנית אימוני וכי שתי תכניות האימונים שמרו על חוזק העצם בחלק הדיסטאלי של הטיביה והרדיוס. השפעות אלו עשויות להוביל להפחתת הסיכון לשברים בגפה התחתונה והעליונה בגברים בגיל העמידה ובגברים מבוגרים יותר עם מסת עצם נמוכה.

 

Bone. 2020;136

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<