חדשות

עדויות חדשות מצביעות על קשר בין דאגות כלכליות ובין כאבי גב כרוניים (Spine)

26/05/2020

 

ממצאי מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Spine מעידים על קשר בין דאגות כלכליות ובין כאב גב כרוני.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם קיים קשר בין דאגות כלכליות ובין כאב גב כרוני במבוגרים בארצות הברית. הם אספו נתונים מסקר National Health Interview Survey לשנת 2015, כאשר גודל המדגם כלל 33,672 משתתפים בגילאי 18-85 שנים.

 

כאב בעמוד השדרה הוגדר ככאב כרוני בגב התחתון ו/או בצוואר. החוקרים בחנו שמונה דאגות כלכליות: תשלום חשבונות חודשיים, שמירה על רמת מחייה מסוימת, תשלומי כרטיס אשראי, תשלומי שכר דירה/משכנתא/דיור, הוצאות רפואיות לטיפול רפואי,  הוצאות רפואיות למחלה/תאונה, כסף לפרישה ותשלום עבור לימודי מכללה של הילדים.

 

החוקרים זיהו קשר מובהק סטטיסטית בין סוגים שונים של דאגות כלכליות ובין כאב גב כרוני, לאחר תקנון למאפיינים דמוגרפיים ומצב סוציו-אקונומי. דאגות אלו כללו תשלום חשבונות חודשיים (יחס סיכויים של 2.5), שמירה על רמת מחיה מסוימת (יחס סיכויים של 2.5), תשלום כרטיסי אשראי (יחס סיכויים של 2.2), תשלום שכר דירה/משכנתא/דיור (יחס סיכויים של 2.2), הוצאות רפואיות לטיפול רפואי (יחס סיכויים של 2.2), הוצאות רפואיות בגין מחלה/תאונה (יחס סיכויים של 2.2), כסף לפרישה (יחס סיכויים של 2.3) ותשלום ללימודי הילדים במכללה (יחס סיכויים של 1.4).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בהערכת חולים עם כאבי עמוד-שדרה על רופאים לקחת בחשבון את החשיבות האפשרית של דאגות כלכליות. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את הקשר הנ"ל.

 

Spine. 2020;45(8):528-533

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<