חדשות

תלונות במערכת שריר-שלד עשויות להופיע שנים לפני אבחנת דלקת מפרקים שגרונית (RMD Open)

24/07/2020

 

מנתונים רטרוספקטיביים חדשים שפורסמו בכתב העת RMD Open: Rheumatic and Musculoskeletal Diseases עולה כי חולים רבים פונים לרופא המשפחה בתלונות על תסמינים במערכת שריר-שלד שנים לפני אבחנת דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לא ידוע רבות אודות השלב בסיכון של דלקת מפרקים שגרונית לפני התפתחות מחלת מפרקים דלקתית. במסגרת המחקר הם השלימו הערכה של הרשומות הרפואיות הממוחשבות ובחנו תדירות ותזמון 192 תסמינים או מחלות לפני אבחנה של מחלת מפרקים דלקתית. קבוצת המקרים כללה 2,314 מבוגרים עם אבחנה חדשה של מחלת מפרקים דלקתית בין 2012 ו-2016; קבוצת הביקורת כללה משתתפים תואמים ביחס 1:2.

 

מהנתונים עולה כי שכיחות ביקורים בשל תסמינים במערכת שריר-שלד (בעיקר כתפיים, שורשי כפות ידיים, אצבעות וברכיים) ותסמונת תעלה קרפאלית הייתה גבוהה יותר משמעותית בחולים עם מחלת מפרקים דלקתית, בהשוואה לביקורות בתוך 1.5 שנים מהאבחנה, עם יחסי סיכויים של 3.2, 2.8 ו-2.5 לאחר 6, 12 ו-18 חודשים לפני האבחנה, בהתאמה.

 

כמו כן, זיהומים (בעיקר זיהומים בדרכי המין והשתן), מחלות רקע על-רקע מחלת מפרקים דלקתית ומחלות כרוניות היו נפוצים יותר בקבוצת המקרים, בהשוואה לביקורות, אך היו מחולקים באופן שווה יותר לאורך שש השנים שטרם אבחנת מחלת מפרקים דלקתית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי נרשמה עליה בתדירות ביקורים לרופא המופל בשל תסמינים במערכת שריר-שלד, זיהומים ומחלות רקע לפני אבחנת מחלת מפרקים דלקתית. מהנתונים עולה כי מגמות אלו תוארו במהלך 4-6 השבים לפני אבחנת מחלת מפרקים דלקתית, אך הפכו מובהקות סטטיסטית 1.5 שנים לפני האבחנה.

 

RMD Open: Rheumatic and Musculoskeletal Disease 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<