חדשות

תוצאות זריקה אפידוראלית של Fentanyl ו-Bupivacaine לשיכוך כאבים לאחר-ניתוח דה-קומפרסיה מותנית (Spine)

30/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב עת Spine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי זריקת בולוס של Fentanyl ו-Bupivacaine לאחר-ניתוח הינה גישה יעילה להקלה מוקדמת על כאב לאחר ניתוח דה-קומפרסיה מותנית, ללא הסיבוכים הכרוכים במתן אופיואידים..

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של זריקת בולוס אפידוראלית, חד-פעמית, הכוללת Fentanyl ו-Bupivacaine, הניתנת לאחר-ניתוח דה-קומפרסיה מותנית.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי, כפל-סמיות, שכלל 45 חולים שהיו מיועדים לניתוח דה-קומפרסיה מותנית. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת בולוס לאחר-ניתוח של תמיסה שכלל 50 מק"ג של Fentanyl, Bupivacaine בריכוז 0.125% ומי מלח. התמיסה ניתנה מיד לאחר הניתוח דרך צנתר אפידורלי שהוחדר במהלך הניתוח.

 

מדדי כאב לפי הבעות פנים (בין 0 עד 10) נמדדו בשלוש נקודות זמן לאחר הניתוח (בחדר התאוששות, במעבר למחלקה וביום הראשון לאחר הניתוח). עוד בחנו החוקרים את הצורך בשיכוך כאבים פומי לאחר הניתוח, משך זמן עד ניידות באופן עצמאי, אירועים חריגים ומשך הזמן עד לשחרור מבית החולים.

 

החוקרים מדווחים כי מדדי הכאב היו נמוכים יותר משמעותית בכל נקודות הזמן בקבוצת ההתערבות. בהתאם, חולים בקבוצת ההתערבות נדרשו לפחות תרופות פומיות לשיכוך כאבים, בהשוואה לקבוצת הביקורת. משך הזמן הממוצע עד לניידות עמד על 0.09 ימים בקבוצת ההתערבות ועל 0.91 ימים בקבוצת הביקורת.

 

חולים בקבוצת ההתערבות ענו על הקריטריונים לשחרור מבית החולים ביום 0, בעוד שאלו בקבוצת הביקורת התאימו לשחרור מבית החולים ביום 1.

 

במהלך תקופת המחקר, תועד רק זיהום אחד בקבוצת ההתערבות אשר דרש ניתוח נוסף של עמוד השדרה המותני (4.3%). לא תועדו אירועים חריגים או סיבוכים על-רקע מתן פנטניל.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן בולוס של Fentanyl ו-Bupivacaine לאחר-ניתוח דה-קומפרסיה מותנית הביא להקלה מוקדמת בכאב לאחר ניתוח, ללא סיבוכים או אירועים חריגים על-רקע אופיואידים.

 

Spine. 2020;45(15):1017-1023.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<