חדשות

יתרונות טיפול בברזל לחולים עם אנמיה לפני ניתוח אלקטיבי להחלפה מלאה של מפרק הירך או הברך (BMJ Open)

10/11/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן ברזל לחולים עם אנמיה לפני ניתוח אלקטיבי להחלפה מלאה של מפרק הירך או הברך הפחית משמעותית את מספר החולים ומספר מנות דם ומשך אשפוז.

 

ברקע למחקר מסבירים אנמיה לפני-ניתוח מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים לאחר-ניתוח, מתן מנות דם ותמותה. במטה האנליזה הנוכחית הם ביקשו לבחון את העדויות הטובות ביותר הזמינות אודות התועלת הקלינית של מתן ברזל לפני ניתוח בחולים עם אנמיה המופנים לניתוח אלקטיבי להחלפה מלאה של מפרק הירך או הברך.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי נתונים והשלימו חיפוש ידני לזיהוי מחקרים להערכת התערבויות שדיווחו על שיעורי מתן מנות דם סביב ניתוחים לחולים עם אנמיה שקיבלו ברזל לפני ניתוח אלקטיבי להחלפה מלאה של מפרק הירך או הברך. הם חיפשו במאגרי CENTRAL, MEDLINE, Embase, PubMed ומאגרים אחרים.

 

מבין המחקרים שזיהו החוקרים, 10 מחקרים ענו על קריטריוני מטה האנליזה (מחקר אקראי אחד ותשעה מחקרים לא-אקראיים). חמישה מהמחקרים הלא-אקראיים היו באיכות גבוהה, בעוד שבמחקר האקראי-מבוקר עלה חשש מפני הטיה. מטה האנליזה של 10 המחקרים (2,178 משתתפים) הדגימה על ירידה בסיכון לקבלת מנת דם סביב ניתוח בעקבות מתן ברזל, בהשוואה לחולים שלא קיבלו ברזל (יחס סיכון של 0.61, P<0.001).

 

מהנתונים עולה עוד כי נרשמה ירידה משמעותית במספר יחידות כדוריות דם אדומות שניתנו לחולים שקיבלו ברזל, בהשוואה לאלו שלא טופלו בברזל טרם הניתוח (הבדל ממוצע של 0.37- יחידות, p<0.001). עוד מדווחים החוקרים כי משך האשפוז היה קצר משמעותית בקרב אלו שטופלו בברזל, עם הבדל ממוצע של 2.08 ימים (p<0.001).  

 

החוקרים כותבים כי למרות יתרונות מתן ברזל במקרים אלו, דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

BMJ Open 2020

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<