חדשות

אבלציה באמצעות גלי רדיו עשויה להקל על כאבים משנית לאוסטיאוארתריטיס של מפרק ירך או כתף (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-RSNA)

06/12/2020

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס תועדה הקלה משמעותית יותר בכאב לאחר טיפול באבלציה באמצעות גלי רדיו, טכניקה חדשה המהממת את עצבי התחושה במפרק הירך והכתף להפחתת הכאב, לעיתים עד כדי העלמתו, כך עולה מנתוני שפורסמו בכנס השנתי מטעם ה-Radiological Society of North America.

 

החוקרים מסבירים כי במסגרת הטיפול שולחים זרם קטן לעצב התחושתי לחימום הרקמה ולפגוע בפעילות הסיבים והתוצאה היא האטה או עצירת מעבר תחושת הכאב. הטיפול מבוצע בשני שלבים: תחילה, החולים מקבלים זריקת חומר הרדמה לחסום את העצבים המקומיים. לאחר שבוע או שבועיים, אותם עצבים מטופלים באבלציה באמצעות גלי רדיו. בהנחיית הדמיית רנטגן, רופא מחמם את רקמת עצב המטרה באמצעות קצה מחט.

 

להערכת יעילות הטכניקה, החוקרים בחנו את התוצאות ב-12 כתפיים בחולים בגיל ממוצע של 61 שנים וב-11 ירכיים בחולים בגיל ממוצע של 62 שנים.

 

שלושה חודשים לאחר הטיפול, בחולים עם כאב ירך דווח על שיפור במדד HOOS (Hip Disability and Osteoarthritis Outcome Score) מ-17.0 בתחילת המחקר עד 52.9 (p<0.0001). עוד דווח על ירידה מובהקת סטטיסטית בכאב בכתף, עם שיפור במדד ASES (American Shoulder and Elbow Surgeons) מ-17.2 בתחילת המחקר ל-65.7 לאחר שלושה חודשים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי על יעילות טיפול באבלציה באמצעות גלי רדיו בחולים עם כאבי ירך או כתף. עם זאת, בדומה לזריקות סטרואידים, החיסרון של טכניקת טיפול זו היא בכך שהטיפול ניתן רק לתסמינים ולא לגורם והיעילות לרוב מוגבלת בזמן.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-RSNA

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<