חדשות

התועלת של תכנית אימונים הדרגתית בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך (Annals of Internal Medicine)

12/01/2021

 

תכנית אימונים הדרגתית המיועדת לחולים עם אוסטיאוארתריטיס תסמינית עשויה להוביל לשיפור מתון בתסמיני מחלת המפרקים לאחר תשעה חודשים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התועלת של תכנית אימונים הדרגתית בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך. הם השלימו מחקר אקראי ומבוקר שכלל שני מרכזים לטיפול ביוצאי צבא ארצות הברית עם אוסטיאוארתריטיס תסמינית של הברך.

 

מדגם המחקר כלל 365 משתתפים (גיל ממוצע, 60 שנים, 15% נשים), אשר חולקו באקראי ביחס 2:1 לתכנית התערבות STEP-KOA (Stepped Exercise Program for Patients with Knee Osteoarthritis) או לקבוצת ביקורת שכללה הדרכה בנוגע לדלקת מפרקים.

 

תכנית STEP-KOA החלה בשלושה חודשי תכנית אימונים מבוססת-אינטרנט (שלב 1). המשתתפים שלא ענו על קריטריוני התגובה להגדרת שיפור בכאב ותפקוד לאחר השלב הראשון התקדמו לשלב 2, שכלל 3 חודשים בהם הושלמו שיחות טלפון פעמיים בשבוע להדרכה לפעילות גופנית. משתתפים שלא ענו על קריטריוני התגובה לאחר שלב 2 המשיכו לשלב 3 שכלל ביקורים אישיים להשלמת אימונים גופניים. משתתפים בקבוצת הביקורת קיבלו חומרי הדרכה בדואר כל שבועיים.

 

תוצא העיקרי היה מדד WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index), תוך השוואת התוצאות בקבוצת ההתערבות לעומת התוצאות בקבוצת הביקורת לאחר תשעה חודשים.

 

בקבוצת ההתערבות, 65% מהמשתתפים (150 מבין 230 משתתפים) התקדמו לשלב ה-2 ו-35% (81 מבין 230 משתתפים) התקדמו לשלב ה-3. מדדי WOMAC בכלל המדגם עמד על 47.5, כאשר בקבוצת ההתערבות מדד WOMAC הממוצע היה נמוך ב-6.8 נקודות בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת, עדות לשיפור גדול יותר עם תכנית האימונים ההדרגתית.

 

ממצאי המחקר מעידים על שיפור מתון בתסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברך עם תכנית אימונים הדרגתית בדמות STEP-KOA.

 

Annals of Internal Medicine, online December 28, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<