חדשות

ההידרדרות הכללית לאחר שבר ירך לרוב משתפרת לאחר כשנה (J Am Acad Orthop Surg)

25/01/2021

 

מרבית החולים מתאוששים מדיכאון לאחר שבר ירך לאחר כשנה עם חזרה לפעילות רגילה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of the American Academy of Orthopedic Surgeons.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הבריאות הפסיכו-סוציאלית בחולים לאחר שבר ירך והם ביקשו לכמת את ההשפעה של שברי ירך על הבריאות הפסיכו-סוציאלית של החולים.

 

מדגם המחקר כלל משתתפים בגילאי 65 שנים ומעלה ממדגם National Health and Aging Trends Study. החוקרים התמקדו במשתתפים שהיו ניידים ונהגו עם אבחנה של שבר ירך יחיד בין השנים 2011-2017 ובחנו את התוצאות לאחר שבר ירך, בהשוואה לקבוצת ביקורת.

 

החוקרים מדווחים כי חולים לאחר שבר ירך דיווחו על ירידה בולטת בתדירות המקרים בהם נהגו ברכב והיו ניידים במהלך השנה הראשונה לאחר השבר, זאת לצד עליה בתסמינים דיכאוניים וירידה בהשתתפות בפעילויות שונות. מדדי הניידות והחזרה לפעילות בקרב אלו ששרדו חזרו לרמות הבסיס בתוך כשנתיים לאחר שבר הירך.

 

החוקרים מציינים עוד כי התוצאות היו טובות הרבה יותר בקרב חולים עם רשת חברתית רחבה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי שבר ירך מלווה בירידה משמעותית בתפקוד ובבריאות הכללית בשנה הראשונה לאחר האירוע. למרות שיעורי התמותה הגבוהים לאחר שבר זה, בחולים ששרדו תועד שיפור ניכר בתפקוד ובמצב הכללי בשלוש השנים לאחר השבר. נתונים אלו עשויים לסייע למנתחים המייעצים לבני משפחה ולחולים לאחר שבר ירך.

 

J Am Acad Orthop Surg. 2021;29:e22-e30

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<