חדשות

התועלת של ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך והשמנת יתר חולנית (Annals of Internal Medicine)

25/03/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך הינה התערבות משתלמת מבחינת עלות-תועלת בחולים עם השמנת יתר חולנית (מדד מסת גוף של מעל 40 ק"ג/מ2), כולל אלו עם מחלות רקע רבות.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך הינה התערבות משתלמת מבחינת עלות-תועלת לטיפול בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך בשלב מתקדם. לאור סיכון מוגבר לסיבוכים בקרב חולים לאחר ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך עם מדד מסת גוף של 40 ק"ג/מ2 ומעלה, עלו חששות בנוגע למקום הניתוח באוכלוסיה זו.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את החשיבות של ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך בחולים עם השמנת-יתר חולנית כחלק מניתוח להערכת עלות-תועלת. התוצאים העיקריים כללו את העלות ואת מדדי QALY (Quality-Adjusted Life-Years) ו-ICER (Incremental Cost-Effectiveness Ratios).

 

מהנתונים עולה כי ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך הוביל לעליה ב-QALY בהיקף של 0.71 לשנה ועליה בהוצאות הרפואיות של 25,200 דולרים בחולים בגילאי 50-65 שנים עם השמנת-יתר חולנית, כך שמדדי ICER עמדו על 35,200 דולרים. ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך בחולים מעל גיל 65 שנים עם השמנת-יתר חולנית הוביל לעליה ב-QALY בהיקף של 0.39 לשנה ולעליה בעלויות של 21,100 דולרים, כך שחישוב ICER עמד על 54,100 דולרים.

 

מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי בקרב חולים לאחר ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך

עם השמנת-יתר חולנית, סוכרת ומחלות לב וכלי דם, מדדי ICER היו נמוכים מ-75,000 דולרים לכל QAY. מניתוח סבירויות שכלל סף נכונות לשלם 55,000 דולרים לכל QALY עלה כי הסבירות כי ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך יהיה משתלם מבחינת עלות-תועלת עמדה על 100% באלו בגילאי 50-65 שנים ועל 90% באלו מעל גיל 65 שנים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מנקודת מבט של עלות-תועלת, ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הברך הינה גישה בעלת ערך לטיפול בחולים עם השמנת יתר חולנית, כולל אלו עם מחלות רקע רבות.

 

Annals of Internal Medicine 2021

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<