חדשות

ניתוח החלפת מפרק ירך בהנחיית מחשב עשויה להפחית את הסיכון לניתוח חוזר (J Bone Joint Surg Am)

12/10/2021

 

ניתוח להחלפה מלאה של מפרק הירך בהנחיית מחשב עשוי להפחית את הסיכוי לניתוח אורתופדי חוזר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Journal of Bone and Joint Surgery.

 

החוקרים התבססו על נתונים ממאגר ארצי באנגליה, ווילס, צפון אירלנד והאי מאן ובחנו את התוצאות של 42,554 חולים שעברו ניתוח החלפה מלאה של מפרק הירך בשל אוסטיאוארתריטיס בין אפריל 2003 ועד פברואר 2020. הם השלימו ניתוח נוסף של הנתונים אשר היה מוגבל לחולים שעברו את הניתוח ללא-צמנט בלבד. התוצא העיקרי היה ניתוח רביזיה של כל מרכיב מכל-סיבה.

 

מהניתוח שכלל ניתוחים ללא צמנט והיברידיים זוהו 41,863 מקרים שבוצעו ללא הנחיית מחשב ו-871 מקרים שבוצעו בהנחיית מחשב.

 

בקרב מטופלים שעברו ניתוח ללא הנחיית מחשב תועדו 943 ניתוחים חוזרים, זאת בהשוואה ל-7 ניתוחים בקבוצת החולים שנותחו בהנחיית מחשב, עם שיעור מצטבר של ניתוחי רביזיה לאחר 10 שנים של 3.88% בזרוע שטופלה ללא סיוע-מחשב ושל 1.06% בזרוע שטופלה בהנחיית מחשב. מניתוח סטטיסטי עלה כי ניתוח בהנחיית מחשב לווה בירידה של 55% בסיכון לניתוח רביזיה (יחס סיכון של 0.45).

 

בקבוצת החולים שעברו ניתוח ללא צמנט בלבד, החוקרים מצאו כי שיעורי רביזיה מצטברים לאחר 10 שנים עמדו על 3.99% ו-1.20% באלו שנותחו ללא הנחיית מחשב ואלו שעברו הניתוח בסיוע מחשב, בהתאמה (יחס סיכון של 0.47). לא תועדו הבדלים בין הקבוצות במדד Oxford Hip Score, EuroQol-5D ו-EQ-VAS לאחר שישה חודשים.

 

בקרב חולים לאחר ניתוח בהנחיית מחשב דווח על שביעות רצון גבוהה יותר; עם זאת, היקף החולים שדיווח על שביעות רצון לאחר הניתוח הטה מוגבל.

 

החוקרים קוראים להרחבת היקף השימוש במחשב בניתוחי החלפת מפרק ירך ולצד זאת לאסוף עדויות נוספות בנושא. עם זאת, מהנתונים הזמינים בשלב זה עולה כי ניתוחים אלו בסיוע מחשב בהחלט יכולים לסייע בשיפור תוצאות ההתערבויות הניתוחיות.

 

J Bone Joint Surg Am 2021.

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<