חדשות

לראשונה בישראל: ניתוח חדשני להחלפת ברך באמצעות הרובוט המתקדם בעולם נערך באסותא רמת החייל (הודעת אסותא)

18/01/2022

 70% מהישראליים מעל גיל 50 סובלים מבעיות ברכיים

•הרובוט מייתר את הצורך בהדמיית CT לפני הניתוח ובכך חוסך קרינה למטופל
•לדברי המנתח ד"ר בנקוביץ: מרבית המנותחים עשויים לעמוד על רגליהם בתוך שעות ספורות אחרי הניתוח, ואף להשתחרר הביתה באותו יום
•נתון גבוה במיוחד: 70% מהישראליים מעל גיל 50 סובלים מבעיות ברכיים

מנכ"ל אסותא מרכזים רפואיים גידי לשץ: "הפתרון הרובוטי מהווה צעד חשוב נוסף במימוש אסטרטגיית החדשנות של אסותא לקידום המצוינות הרפואית בישראל ונידבך בהענקת סטנדרט הבריאות הגבוה שלנו למטפל ולמטופל"

18בינואר 2022 - ארבעה ניתוחי הבכורה של החלפת ברך באמצעות רובוט מהדור החדש, הסתיימו בהצלחה בבית החולים אסותא רמת החייל. הרובוט VELYS, של דפיו סינתס, חברת האורתופדיה של ג'ונסון אנד ג'ונסון, מוגדר בקהילה הרפואית כפורץ דרך, וניתוחים באמצעותו יבוצעו כבר מעתה במרכזים הרפואיים של אסותא ברמת החייל, בראשון לציון, שם כבר הוצבו, ובהמשך גם באסותא באר שבע.
הרובוט החדשני וקטן הממדים, מאפשר לכל מנתח להתאים את שיטת הניתוח האישית שלו כאשר הניתוח מבוצע בשילוב שליטתו של המנתח. השימוש בו מתבצע ללא צורך בהדמיית CT לפני הניתוח. כך נחסכת חשיפה מיותרת לקרינה למטופל.

נתון גבוה במיוחד: 70% מהישראלים מעל גיל 50 סובלים מבעיות ברכיים
סקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה בחודש ינואר לקראת ניתוחי הבכורה קובע כי 70% מהישראלים מעל גיל 50 סובלים מבעיות ברכיים. וחמור מכך – 11% טוענים שהם סובלים כל הזמן מכאבי ברכיים, כמעט כולם (94%) אמרו שכאבי הברכיים מאוד מגבילים אותם וכ-75% נוספים הודו כי הכאבים מגבילים אותם ברמות שונות בחיי היומיום.
הסקר גילה כי שליש מרופאי המשפחה המליצו למתלוננים על כאב בעיקר על פיזיותרפיה ועל ביקור אצל רופא מומחה  ולאחר מכן על טיפול תרופתי (22%), הפנייה לבדיקות סיטי, MRI (18%). רק 7.4% המליצו על ניתוח.
מבדיקת החסמים אצל הנשאלים לגבי ניתוח להחלפת ברך עולה כי בעוד כ- 35% מהנשאלים חושבים שהניתוח בטוח/די בטוח, שיעור דומה של הנשאלים טען שהניתוח מסוכן או די מסוכן. כ- 22% מהנשאלים שמעו על ניתוחים באמצעות רובוט אבל כמעט 60% לא יעברו או ישקלו לעבור אותו. למעשה, 65% מתוכם ימשיכו לסבול – "המצב יחסית נסבל אין צורך בניתוח", הם אמרו.
מאסותא נמסר: "רובוט מתקדם מהדור החדש משולב עם מנתח מומחה,  מסיר חסמי חשש רבים. הסקר מעיד על כך ש- 42% מהסובלים אמרו שהימצאותו של שילוב כזה, יקל עליהם את ההחלטה האם לעשות ניתוח או לא. אנחנו מאמינים שככל שירבו ניתוחים חדשניים אלה העומדים בחוד החנית של הקידמה הטכנולוגית יקלו על החלטתם גם של ההססניים ביותר, כי בסופו של דבר כולם מחפשים איכות חיים טובה יותר".

מנכ"ל אסותא מרכזים רפואיים, גידי לשץ אמר: "רכישת הפתרון הרובוטי מהווה צעד חשוב נוסף במימוש אסטרטגיית החדשנות של אסותא לקידום המצוינות הרפואית בישראל ונדבך בהענקת סטנדרט הבריאות הגבוה שלנו למטפל ולמטופל. הרובוט החדש שהחל לפעול באסותא רמת החייל ובהמשך בראשון לציון ובבאר שבע, מסייע לאוכלוסייה גדולה של מטופלים החוששים או נמנעים מביצוע ניתוח החלפת ברך, כמו גם למנתחים – להם מתאפשר לבצע ניתוח מדויק ויעיל יותר. אני מברך את הצוות הרפואי באסותא רמת החייל שליווה את התהליך".

את הניתוחים הראשונים, ביצעו ד"ר ואדים בנקוביץ',  ד"ר ירון ברקוביץ' ופרופ' רונן דבי, יחד עם ד"ר דן הופל וד"ר רודריגו דיאז מנתחים אורחים מארה"ב.

ד"ר בנקוביץ'  מסר: " השימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובפתרונות דיגיטליים חדשניים משפרים את חוויית התהליך כולו -  עבור המנתח אלה הן יכולות דיוק שלא נראו כמותן עד היום, ועבור המנותח, מרביתם עשויים לעמוד על רגליהם בתוך שעות ספורות אחרי הניתוח  ואף להשתחרר הביתה. בזכות השילוב בין הטכנולוגיה החדשה להליך שיקומי, יכולים כעת כלל המועמדים לניתוח החלפת ברך להנות מאיכות חיים טובה יותר, ללא חשש שמהווה לעתים מחסום עיקרי לניתוח".
בעולם: עד לאחרונה, רק ב-5-10% מהמקרים בעולם אומצו פתרונות רובוטיים מהדור הקודם, בתחומי האורתופדיה המרכזיים. כעת מעריכים כי ב-10 שנים הקרובות, תתבצענה כ-30% מכלל החלפות המפרקים באמצעות סיוע רובוטי.

כיצד פועל הרובוט?
הרובוט החדש מסייע למנתחים לתכנן ולבצע באופן מדויק ניתוח החלפת מפרק ברך מלאה, באמצעות התאמה ומיקום של השתל על גבי העצם וביחס לרקמות הרכות, כל זאת, ללא צורך בביצוע הדמיה טרום ניתוחית . כפתרון רובוטי חדשני מהדור הבא, ה - VELYS נותן כאמור מענה לצרכי השוק העתידיים, לרבות הפחתת מורכבויות וייעול תהליכים ומאפשר אימוץ טכנולוגיה מתקדמת בלימוד יעיל ומהיר.


קרדיט לתמונה: מרכז יונתן – המרכז הישראלי לבריאות המפרק והגב

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<