הרצאות מצגות

סיקור כנס העמותה ליתר לחץ דם ריאתי מה-16/6

10/07/2011

בקישור זה  ניתן לצפות ולהאזין להרצאות נבחרות מתוך כנס העמותה ליתר לחץ דם ריאתי שהתקיים ב-16/6 בת"א .

להלן סיכום והודעה לתקשורת מאת מנכ"ל העמותה, אריה קופרמן:

 "מועצת המומחים למחלת יתר לחץ דם ריאתי" הוקמה בישראל.

ביום חמישי ה-16/6 התקיים יום עיון בנושא יתר לחץ דם ריאתי במלון דן בתל אביב. בכנס השתתפו למעלה ממאה רופאי קהילה (רופאי משפחה, רופאים פנימאים, ראומטולוגים ועוד) חוקרים, נציגי קהילות ביוטכנולוגיה וחברות תרופות. הכנס התקיים בחסות העמותה הישראלית ליל"ד ריאתי. 

לדברי יו"ר העמותה עו"ד ג 'וני ברג, העמותה מייסדת מועצת מומחים ליתר לחץ דם ריאתי בה יהיו שותפים המומחים המובילים בארץ בטיפול ביתר לחץ דם ריאתי. מטרת מועצת המומחים הינה קביעת מדיניות והבהרת פרוטוקולים באבחון וטיפול ביתר לחץ דם ריאתי בישראל. אירוע זה מייצג צעד משמעותי לקראת קביעת סטנדרטים אחידים לטיפול במחלה ולחיזוק מרכזי המומחים בארץ.

המרצים בכנס יהיו חלק מהשותפים במועצת המומחים, וילוו את הפרויקטים העתידיים במועצה. מומחי המועצה יכללו את: פרופסור יששכר בן דב - מנהל מכון ריאות במרכז רפואי שיבא תל השומר; ד"ר יוחאי אדיר - מנהל מכון ריאות במרכז רפואי כרמל חיפה: פרופסור מרדכי קרמר - מנהל מכון ריאות בבית החולים הרפואי רבין בלינסון פתח תקווה; פרופסור נוויל ברקמן מנהל מכון ריאות - מרכז רפואי הדסה עין כרם בירושלים.

מטרת הכנס הינה להגביר את המודעות למחלה בקרב צוותי הרפואה בקהילה הפוגשים לראשונה את החולים שאינם מאובחנים עדיין. מודעות זו של הצוותים בקהילה יאפשרו אבחון מהיר יותר של המחלה והפניה של החולים אל המומחים המוסמכים במרכזים ליתר לחץ דם ריאתי. בנוסף, הכנס יאפשר הבנה טובה יותר של צרכי החולה המטופל בקרב המסגרות הקהילתיות.  

מחלת יתר לחץ דם ריאתי פוגעת בעיקר בנשים צעירות בגילאי הפוריות. המחלה מתאפיינת  ברמות חריגות של הלחץ בכלי הדם האחראים על הובלת דם בין הלב לריאות. כתוצאה מכך נוצר לחץ גבוה בעורק הריאה ועומס גדול על הצד הימני של הלב. בהעדר טיפול מתאים, מצב זה עלול לגרום לאי ספיקת לב ימנית, ואף למוות. הסימפטומים של המחלה הינם קוצר נשימה קשה מאד, גם במאמצים קלים ביותר (כגון הליכה או עליה במדרגות) המשבשת לחלוטין את התפקוד היום-יומי.

הסיבות הגורמות למחלה מגוונות; לעתים הסיבה להופעת המחלה אינה ידועה והיא מוגדרת כראשונית, ולעיתים היא יכולה להיגרם על ידי גורמים מולדים או סביבתיים; המחלה יכולה להופיע גם כמחלה משנית למחלות אחרות (לדוגמא מחלות כבד, מחלות ריאה, מומי לב מסוימים, סקלרודרמה, מחלת גושה, איידס). 

מאחר והמחלה פוגעת בעיקר בנשים צעירות, והסימפטומים של המחלה זהים לסימפטומים הנובעים מלחץ נפשי, [קוצר נשימה, דפיקות לב מואצות, חולשה וכו'], ומאחר וכל הבדיקות השגרתיות יוצאות תקינות [ניתן לזהות את המחלה רק באקו לב];  כ- 90% מהחולות מופנות בשלב הראשוני ע"י רופאי הקהילה לפסיכולוגים  ואף לפסיכיאטרים (!), מאחר   וישנה נטייה לקשר נשים ללחץ נפשי..!    לצערנו חולות אלו ללא טיפול עלולות למות, ועל כן האבחון הנכון חשוב ביותר. במקביל- גברים המתלוננים על סימפטומים דומים מופנים מיידית למעקב וטיפול מתאים.

לאבחון מהיר של החולים ומתן טיפול מתאים יש חשיבות רבה ביותר. למרות שלא קיימת עדיין תרופה המביאה לריפוי מוחלט של המחלה, ישנן כיום מספר תרופות (ויקרות מאד) העוצרות את התקדמות המחלה ואף מביאים לנסיגתה. תרופות אלה מאריכות באופן משמעותי את תוחלת החיים של החולים ומעלות את איכות חייהם. לעומת זאת, בהעדר אבחון וטיפול מתאים לחולים – המחלה עלולה להיות קטלנית.

העמותה הישראלית ליתר לחץ דם בישראל הוקמה בשנת 2000 על מנת לסייע ולתמוך באנשים הסובלים מהמחלה. יעדי העמותה כוללים: הגברת מודעות למחלה, איסוף והפצה של מידע, ארגון קבוצות תמיכה לחולים, קיום כנסים רפואיים, מתן סיוע כספי לחולים לרכישת תרופות ומכשירים רפואיים, וכן מתן מסגרת לאינטראקציה חברתית ותמיכה הדדית לחולים ובני משפחותיהם.

לדברי עו"ד ברג יו"ר העמותה, "הכנס הנוכחי הינו הצעד הראשון ביישום תוכנית להרחבת הידע של הרופאים והמטפלים בקהילה בנושא יתר לחץ דם ריאתי, ובחיזוק הקשר עם הרופאים המומחים, לטובת החולים המטופלים ביתר לחץ דם ריאתי ולטובת חולים אחרים שאולי המחלה עדיין לא אובחנה אצלם".

לסיקור הכנס - נא להקליק כאן (צוות רפואי בלבד)

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<