חדשות

התועלת של מניטול בשיאוף לטיפול בברונכיאקטזיות שאינן על-רקע ציסטיק פיברוזיס (Thorax)

19/01/2015

 

במאמר שפורסם בכתב העת Thorax מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי מניטול במינון 400 מ"ג בשיאוף, הניתן פעמיים ביום למשך 12 חודשים (ברונכיטול), לא הביא להפחתת שיעור ההתלקחויות בחולים עם ברונכיאקטזיות בעלות משמעות קלינית. עם זאת, הטיפול הביא לשיפור מובהק בזמן עד להתלקחות ראשונה ולשיפור באיכות החיים של החולים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ברונכיאקטזיות מתאפיינות בייצור מוגבר של ריר והחמרה נשימתית. מתן תכשירים אוסמוטיים בשיאוף עשוי להגביר את הפינוי המוקוציליארי, אך אין מחקרים ארוכי-טווח רבים בנושא. במסגרת המחקר הנוכחי הם ביקשו לקבוע את ההשפעה של מניטול בשיאוף על שיעור ההתלקחויות של חולים עם ברונכיאקטזיות, שאינן על-רקע ציסטיק פיברוזיס. תוצאי סיום משניים כללו את הזמן עד להתלקחות ראשונה, משך ההתלקחויות, טיפול אנטיביוטי להתלקחויות ואיכות החיים של החולים.

 

מדגם המחקר כלל חולים עם ברונכיאקטזיות שאינן על-רקע ציסטיק פיברוזיס, עם היסטוריה של ייצור עודף כרוני של כיח ושתי התלקחויות לפחות במהלך השנה האחרונה. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול בן 52 שבועות במניטול בשיאוף, במינון 400 מ"ג, פעמיים ביום, או טיפול בקרה במניטול במינון נמוך, פעמיים ביום. כל החולים שלקחו חלק במחקר היו בגילאי 18-85 שנים, עם מדד FEV1 בטווח בין 40-85% מהערך הצפוי ומדד SGRQ (St. George's Respiratory Questionnaire) של 30 ומעלה.

 

מדגם המחקר כלל 461 חולים (233 חולים בקבוצת ההתערבות ו-228 חולים בקבוצת הביקורת). הנתונים הדמוגרפיים בתחילת הדרך היו דומים בשתי הקבוצות. שיעור ההתלקחויות לא היה נמוך יותר משמעותית עם טיפול במניטול (יחס שיעורים של 0.92). עם זאת, הזמן עד להתלקחות ראשונה עלה בקבוצת ההתערבות (יחס סיכון של 0.78). עוד עולה מהנתונים שיפור במדד SGRQ עם טיפול במניטול, בהשוואה לטיפול בקרה במניטול במינון נמוך (2.4- יחידות).

 

פרופיל תופעות הלוואי היה דומה בשתי הקבוצות.

 

Thorax. 2014;69(12):1073-1079

 

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<