הודעות אירגונים

צנתור לנשימה- אחרי 45 שנה של עישון סיגריות, ריאות סתומות וקושי ללכת ולנשום. משה תושב הצפון חזר לנשום לרווחה.

25/06/2015

 לראשונה בצפון באמצעות צנתור חדשני בביה"ח כרמל החודרו  קפיצים קטנים לתוך חלל הריאות של משה הרחיבו אותם והחזירו למשה עם אויר החדש בריאות את שמחת החיים. " זאת בשורה גדולה לחולי הריאות " אומר ד"ר יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות בכרמל.

 

" אני פשוט לא מאמין שזה יכול להיות, אומר היום בהתרגשות משה בן ה 60 כשהוא מגיע לביקורת במכון הריאות בביה"ח כרמל.

" כבר שנים שאני לא יכול לתפקד אני בקושי נושם ולא יכול ללכת יותר מכמה צעדים מבלי לעצור

היום אחרי הטיפול פשוט נולדתי מחדש, זה לא יאומן שאני יכול לנשום כמו כולם".

 

משה רוזנברג הוא המטופל הראשון בצפון שצונתר בהצלחה בשיטה החדשנית בראות, שיטה שהחזירה לו אחרי שנים של סבל וכאב את היכולת לנשום לרווחה.

בשיטה החדשנית אותה יישם ד"ר אמיר אברמוביץ בביה"ח כרמל מוחדרים באמצעות ברונכוסקופיה קפיצים קטנים לחלל הריאות של החולה, מרחיבים אותו ומחזירים לחולה את יכולת הנשימה שהיתה חסרה לו.

 

כ 70 אחוזים מהחולים הכרוניים במחלות ריאה בעולם חולים במחלת האמפיזמה COPD – נפחת הריאות. המחלה מופיע בעיקר אצל מעשנים היא חסרת טיפול, וגם כשמפסיקים לעשן היא לא נעצרת. המחלה פוגעת קשות ברקמת הריאות מה שמוביל לירידה דרמתית באיכות החיים.

 

משה בן ה 60 התחיל לעשן לפני 45 שנה כשהוא שואף לריאות שלו בכל יום כחפיסה שלימה של סיגריות.  

" הייתי אדם בריא עבדתי פיזית במוסך ובשטח בלי הגבלה מספר משה. כבר מגיל 12 התחלתי לעבוד ומעולם לא היו לי בעיות בריאות "

לפני 4 שנים הרגשתי לא טוב הזמנתי אמבולנס והתעלפתי בבית ", מספר משה. אחרי 10 ימים קשים בטיפול נמרץ משה התעורר וגילה כי הריאות שלו סתומות מסיגריות וכי הוא חולה ב COPD . משה הופנה למכון הריאות של הכללית ברחוב הגפן שם החלה ד"ר מיכל שטינברג לטפל בו בתרופות ובמשאפים .

 

" הייתי בשוק מהמצב שלי מספר משה, הפסקתי לעבוד והוכרתי כנכה 100 אחוז, זאת הייתה מכה אדירה וקשה עבורי, לא יכולתי לתפקד כל 100 מטר הייתי חייב לעצור כי נגמר לי האויר המוח שלי נכנס לסחרור, חיכיתי לנס שיציל אותי מהמצב הזה ".

 

הנס הגיע באמצעות מכון הריאות של ביה"ח כרמל. שם טופל משה ע"י ד"ר אמיר אברמוביץ

מנהל שירות רפואת ריאות פולשנית ורופא בכיר במכון הריאות בכרמל, ד"ר אמיר עבר תהליך הכשרה מיוחד בגרמניה לצורך ביצוע הטיפול החדשני והוא מבצע אותו במכון הריאות בכרמל.

 

מדובר בטכנולוגיה חדשה בה מוחדר קפיץ בצורת סליל לתוך ריאות החולה.

זהו סליל מתכת מיוחד מחומר הנקרא "נטינול" מסביר ד"ר אברמוביץ, זהו החומר שמשמש סטנטים קרדיולוגים בצנתורי לב. החומר עמיד ומאושר להשתלה בגוף האדם כשהוא יודע לשמור על הזיכרון שלו. הקפיץ החדשני מוחדר לדרכי האויר הקטנות בריאה באמצעות ברונכוסקופ וצנתר ככשהוא מתוח וישר ובתוך הריאה הוא חוזר לצורתו הקפיצית, מסביר ד"ר אברמוביץ. הפעולה נעשית בחדר טיפולים תחת הרדמה מלאה חשוב לדעת זה לא ניתוח זאת ברונכו-סקופיה התערבותית שמבוצעת ללא שום חתך בגוף.

כשהסליל נפתח בתוך הריאה הוא מחזיר לריאה את האלסטיות שלה ועל יד כך בעצם הוא פותח את דרכי האויר, ומאפשר לאוויר הכלוא להשתחרר ובכך מקל דרמתית על החולה.

תחשבו שאתם רוצים לנפח בלון כשהוא כבר נפוח באוויר כך המצב בריאות החולה, באמצעות הקפיצים החדשניים האויר הכלוא משתחרר וחולה מסוגל לחזור ולנשום.

הפעולה שבוצעה בביה"ח כרמל היא אחת הפעולות הבודדות שנערכו עד היום בישראל.

 

משה שכבר מתאושש מהטיפול לא מאמין למה שעובר עליו

כמה ימים לאחר הטיפול כבר עליתי כמה קומות עם כ 60 מדרגות, ואחרי שבוע הלכתי לבקר את אחי שגר בקומה שלישית ועליתי את כל המדרגות אליו בבת אחת.

מבחינתי זה פשוט מהפך, אשתי פערה פה ואף אחד לא מאמין למראה עיניו כשרואים איך אני הולך. אני מרגיש פשוט בעננים, פעם אסור היה לי לטוס והיום אני כבר יכול לטוס בלי בעיה. אני כבר מתכנן לטוס לבקר את הנכדים שלי באמריקה" מספר בהתרגשות משה.

" היחס והטיפול שקיבלתי כאן בכרמל היה טיפול של מלאכים, אין לי מילים להודות לד"ר מיכל שטיינברג, לד"ר אדיר לד"ר אברמוביץ ולכל צוות הריאות של כרמל אני מרגיש שפשוט נולדתי מחדש ועל כך אין לי מילים כיצד להודות לכם ".

 

" הסובלים מהמחלה הופכים להיות נכים נשימתית, מסביר ד"ר אדיר. הם נזקקים להסתובב עם בלוני חמצן רדיוס הסיבוב שלהם קצר והם מבלים את רוב היום בישיבה. לעיתים יש החמרות עם זיהומים בריאות ויכול להגיע לאי ספיקה נשימתית ולטיפול נמרץ ".

"הטיפול החדשני נותן מרווח נשימה תרתי נשמע עם שיפור דרמתי באיכות החיים, אומר ד"ר יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות בכרמל. ביה"ח כרמל הינו בית החולים היחידי בצפון המורשה לבצע את הפעולה והיא כרגע אינה בסל הבריאות. זהו לשמחתנו עוד נדבך בפעילות המכון כאשר אנחנו מצליחים לסייע לחולים בפעולות זעיר פולשניות אשר מחליפות טיפולים ניתוחיים וברמת סיכון גבוה, אנו מקווים שנוכל לעזור לכמה שיותר חולים במחלה קשה זו "מסכם ד"ר אדיר מביה"ח כרמל.     

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<