חדשות

התועלת של קורטיקוסטרואידים בטיפול בדלקת ריאות שנרכשה בקהילה (Ann Intern Med)

12/08/2015

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Internal Medicine מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולה כי טיפול בקורטיקוסטרואידים לווה בירידה של כ-3% בשיעורי התמותה, ירידה של כ-5% בשיעורי הנשמה מכאנית וקיצור משך האשפוז ביממה אחת במבוגרים עם אבחנה של דלקת ריאות שנרכשה בקהילה.

 

החוקרים ערכו מטה-אנליזה להערכת הטיפול בקורטיקוסטרואידים בחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה. הם ערכו חיפוש במאגרי Cochrane Central Register of Controlled Trials, EMBASE ו-MEDLINE בין השנים 2010-2015, תוך הגבלת החיפוש למחקרים אקראיים ומבוקרים שהשוו בין טיפול פומי ותוך-ורידי בקורטיקוסטרואידים לעומת פלסבו או ללא טיפול. כל המחקרים כללו לפחות את אחד התוצאים הבאים: משך אשפוז, זמן עד להתייצבות קלינית, תמותה, הנשמה מכאנית, התפתחות ARDS או אשפוז ליחידת טיפול נמרץ.

 

בסופו של דבר הסקירה כללה 13 מחקרים עם 2,005 חולים. כ-60% מהמשתתפים היו גברים והגיל החציוני עמד על 60 שנים.

 

הטיפול בקורטיקוסטרואידים לווה בירידה בודאות מתונה בשיעורי התמותה, בצורך בהנשמה מכאנית ובהתפתחות ARDS. הירידה באשפוזים ביחידות טיפול נמרץ הקבילה לירידה בצורך בהנשמה. הטיפול גם הביא לקיצור הזמן עד להתייצבות קלינית וקיצור משך האשפוז בבית החולים בודאות גבוהה.

 

באופן ספציפי, מבין 1,974 חולים שנכללו ב-12 מחקרים, הטיפול בקורטיקוסטרואידים לווה בירידה אפשרית בשיעורי התמותה מכל-סיבה (סיכון יחסי של 0.67).

 

בקרב 1,060 חולים בחמישה מחקרים קליניים, הטיפול לווה בסיכון מופחת להנשמה מכאנית (סיכון יחסי של 0.45).  בקרב 945 חולים שלקחו חלק בארבעה מחקרים קליניים, התפתחות ARDS לוותה בסיכון יחסי של 0.24.

 

עוד עולה מהסקירה כי שכיחות היפרגליקמיה שדרשה טיפול עמדה על 4%, אך לא נרשמה עליה בשכיחות דימום ממערכת העיכול, אשפוזים חוזרים או תסמינים נוירו-פסיכיאטריים.

 

החוקרים מצאו כי התועלת הייתה גדולה יותר בקרב חולים עם מחלה חמורה, אך מזהירים כי התועלת הנראית לעין עשויה להטעות וכי הסיכון ל-ARDS וצורך בהנשמה לא היה גבוה יותר במחקרים שכללו חולים קשים יותר.

 

Ann Intern Med. Published online August 10, 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<