חדשות

שכיחות גבוהה של טיפול אנטיביוטי לא-הולם בחולים עם דלקת ריאות (Pediatrics)

13/03/2017

 

טיפול לא-הולם באנטיביוטיקה רחבת-טווח בילדים עם דלקת ריאות עדיין נפוץ, זאת למות הנחיות הממליצות על טיפול ממוקד יותר, כך עולה משני מחקרים חדשים, שפורסמו במהלך חודש מרץ בכתב העת Pediatrics. עם זאת, יש עדויות המעידות כי המאמצים לצמצם טיפול אנטיביוטי החלו להביא לשיפור ההיענות לדפוסי מרשם מבוססי-עדויות.

 

להבנת הגורמים המשפיעים על מתן מרשם לטיפול לא-הולם, החוקרים בחנו את הרשומות הרפואיות של למעלה מ-10,000 ילדים שטופלו בשל דלקת ריאות במרפאות אמבולטוריות.

 

מהנתונים עלה כי 40.7% (4,239) מהילדים טופלו באופן הולם ב-Amoxicillin, אך 42.5% (4,430) טופלו במקרולידים ו-16.8% (1,745) טופלו באנטיביוטיקות רחבות-טווח אחרות.

 

החוקרים זיהו נטיה גדולה יותר למתן טיפול אנטיביוטי רחב-טווח במרפאות מחוץ לערים גדולות (יחס סיכויים מתוקן של 7.5) ובחולים עם ביטוח פרטי (יחס סיכויים מתוקן של 1.42). הבדלים אלו היו כה גדולים עד שבמרפאה אחת, שניים מבין עשרה ילדים ממוצעים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה טופלו במקרולידים, בהשוואה לשמונה מבין עשרה ילדים דומים במרפאה אחרת.

 

החוקרים מציינים כי ארבע מבין חמש מרפאות עירוניות היו משויכות למרכז אוניברסיטאי וכללו רופאים מתמחים, ולכן ייתכן כי בתנאים אלו סיכוי גבוה יותר להקפדה על ההנחיות. עם זאת, דרושים מחקרים נוספים במטרה להבין הבדלים אלו. בחלק מהמקרים, הרופאים הושפעו מהאוכלוסיה בה טיפלו.

 

עוד עלה מהמחקר כי ישנם מצבים בהם רופאים פעלו נכון ולקחו בחשבון גורמים קליניים , דוגמת העדר חום בילד מעל גיל 5 שנים, בבחירת טיפול אנטיביוטי רחב-טווח. ייתכן ורופאים אלו היו מוטרדים מאפשרות של דלקת ריאות אטיפית. בילדים שהשלימו צילום חזה תועד סיכוי גבוה יותר לקבלת טיפול אנטיביוטי רחב-טווח, ככל הנראה מאחר והיו חולים יותר.

 

מומחים בתחום כותבים כי כלים התומכים בהחלטות מבוססות-עדויות עשויים להפחית היקף טיפול לא-הולם במרפאות אמבולטוריות. הם קוראים להשקיע מאמצים בזיהוי הבדלים בדפוסי מרשם בין רופאים ומרפאות.

 

Pediatrics. Published online March 7, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<