חדשות

הנחיות חדשות מסייעות בזיהוי תסחיף ריאתי בחולי סרטן (J Am Coll Radiol)

20/08/2019

 

השימוש בהנחיות מטעם ה-American College of Physicians (ACP) עשויה לסייע בהערכת חולי סרטן הפונים לחדר מיון בחשד לתסחיף ריאתי ולהפחית את הצורך בשימוש בפרוצדורות דוגמת בדיקת CT Angiography של הריאות, כך עולה מתוצאות מחקר רטרוספקטיבי חדש, שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Journal of the American College of Radiology.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 380 חולי סרטן אשר השלימו בדיקת CTA של הריאות לאורך שלושה חודשים. כל הערכה אבחנתית נבחנה בהתאם להנחיות ה-ACP, כפי שנקבע לפי ריבוד סיכון קליני ורמת D-Dimer מתוקנת לגיל ודרגת הקשר בין גורמים אלו ובין תסחיף ריאתי.

 

מהנתונים עולה כי רק כמחצית (56%) השלימו CTA של הריאות, בהתאם להנחיות ה-ACP. מנגד, 21% מהחולים השלימו בדיקת CTA של הריאות באופן מיותר, למרות רמת D-Dimer של מתחת לסף המתוקן לגיל או סיכון נמוך לתסחיף ריאתי ומענה על כל הקריטריונים לשלילת תסחיף ריאתי.  רק בחולה אחד בקבוצה האחרונה נרשמה אבחנה של תסחיף ריאתי.

 

החוקרים מדווחים כי 57 חולים השלימו הערכה מיותר של בדיקת D-Dimer ו-71 חולים עם תוצאה שלילית בבדיקה זו השלימו בדיקת CTA של הריאות למרות שלא הייתה התוויה לבדיקה זו.

 

בסך הכול, כמחצית מהמשתתפים במחקר השלימו בדיקה אבחנתית מיותרת, ממנה ניתן היה להימנע במידה והיו מקפידים על הנחיות ה-ACP.

 

אבחנה של תסחיף ריאתי נקבעה בשישה מבין 108 חולים (6%) בסיכון נמוך, ב-22 מבין 219 חולים (10%) בסיכון בינוני וב-13 מבין 53 חולים (25%) בסיכון גבוה. לכן, להנחיות ערך מנבא שלילי של 99% ורגישות של 97%.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי אבחנה של מחלה ממארת בלבד אינה מחייבת השלמת בדיקת CTA של הריאות וכי הקפדה על הקריטריונים ההולמים עשויה להפחית את השימוש המיותר בבדיקות אלו וכך לצמצם חשיפה לקרינה בקרב חולים שכבר צפויים להשלים בדיקות מרובות לאורך חייהם.

 

J Am Coll Radiol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<