חדשות

טיפול משולב עשוי להביא לשיפור זרימת הדם בחולים עם יתר לחץ עורקי ריאתי (מתוך כנס CHEST)

30/10/2019

 

בחולים עם אבחנה חדשה של יתר לחץ עורקי ריאתי, משלב Macitentan (אופסומיט) עם Tadalafil (אדסירקה) משפר מדדים המודינאמיים, תפקוד ופרופיל סיכון, כך עולה מתוצאות מחקר OPTIMA שהוצגו במהלך כנס CHEST.

 

מחקר OPTIMA כלל 46 משתתפים עם אבחנה של יתר לחץ עורקי ריאתי בששת החודשים הקודמים, אשר לא קיבלו טיפול קודם. בכל החולים הסיווג התפקודי לפי ארגון הבריאותי העולמי היה II או III ומרחק ההליכה בשש דקות היה קצר מ-50 מטרים.

 

החוקרים מדווחים על ירידה של 47% בתוצא הסיום העיקרי של יחס בין רימודלינג כלי דם ריאתיים מתחילת המחקר עד לאחר 16 שבועות. עוד עולה מהנתונים כי ב-87% מהמשתתפים נרשמה ירידה של לפחות 30% ביחס זה מתחילת המחקר עד לאחר 16 שבועות.

 

ממוצע מרחק הליכה בשש דקות השתפר מ-352 מטרים בתחילת המחקר ל-388 מטרים לאחר 16 שבועות. חציון רמות NT-proBNP ירד מ-1,458 ננוגרם/ליטר בתחילת המחקר ל-404.2 ננוגרם/ליטר לאחר 16 שבועות.

 

לאחר 16 שבועות, לא חלה החמרה בסיווג התפקודי של החולים לפי מדד ארגון הבריאות העולמי בקרב המשתתפים במחקר וחל שיפור ב-63% מהמשתתפים. כ-70% מהמשתתפים ענו על הקריטריונים לסיווג תפקודי בדרגה I או II לאחר 16 שבועות, בעוד שבתחילת המחקר, רק 22% ענו על קריטריון סיווג תפקודי בדרגה II ולא היו חולים שתאמו לסיווג תפקודי בדרגה I.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הטיפול המשולב עשוי להביא לשיפור התוצאות בחולים אלו.

 

מתוך כנס CHEST

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<