חדשות

תסמיני אינסומניה מלווים בסיכון מוגבר לאירוע מוחי ואוטם שריר הלב (Neurology)

09/11/2019

 

תסמיני אינסומניה מלווים בסיכון מוגבר לאירוע מוחי, אוטם שריר הלב ומחלת כלי דם לבבית-מוחית אחרת, כך עולה מתוצאות מחקר פרוספקטיבי גדול, שפורסמו בכתב העת Neurology. עם זאת, לפחות מומחה אחד טוען כי יש לנקוט משנה זהירות בפענוח הממצאים, שכן היקף ההשפעה היה קטן מאוד.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין תסמיני אינסומניה ובין הסיכון להיארעות מחלת כלי דם לבבית-מוחית וגורמים העשויים להשפיע על קשר זה במבוגרים מסין. מחקר עוקבה China Kadoorie BioBank כלל משתתפים מעשרה אזורים ברחבי סין והחוקרים אספו נתונים 487,200 מבוגרים בגילאי 30-79 שנים ללא היסטוריה של אירוע מוחי, מחלת לב כלילית וממאירות. שלושה תסמיני אינסומניה נבחנו על-בסיס דיווח-עצמי: קשיים בהתחלת או שימור שינה, השכמה מוקדמת בבוקר והפרעה בתפקוד במהלך היום במהלך לפחות שלושה ימים בשבוע. החוקרים עקבו אחר היארעות מחלות לב וכלי דם עד שנת 2016.

 

במהלך חציון מעקב של 9.6 שנים תועדו 130,032 מקרים של מחלות לב וכלי דם. ניתוח סטטיסטי הדגים קשר בין שלושה תסמיני אינסומניה ובין סיכון מוגבר לכלל מחלות לב וכלי דם, עם יחסי סיכון מתוקנים של 1.09, 1.07 ו-1.13, בנוכחות קשיים בהתחלת או שימור שינה, השכמה מוקדמת בבוקר והפרעה בתפקוד במהלך היום במהלך לפחות שלושה ימים בשבוע, בהתאמה. בקרב משתתפים עם תסמינים פרטניים תועד גם סיכון מוגבר למחלת לב איסכמית (יחס סיכון של 1.13) ואירוע מוחי איסכמי, אך לא המורגי.

 

בקרב משתתפים עם כל שלושת התסמינים תועדה עליה של 18%, 22%, או 10% בסיכון למחלות לב וכלי דם, מחלת לב איסכמית, או אירוע מוחי איסכמי, בהשוואה למבוגרים ללא תסמינים. הקשרים בין שלושת התסמינים ובין היארעות מחלות לב וכלי דם היו בולטים יותר באופן עקבי במבוגרים צעירים או אלו ללא יתר לחץ דם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תסמיני אינסומניה מהווים גורם סיכון בלתי-תלוי להיארעות מחלות לב וכלי דם, בפרט במבוגרים צעירים או מבוגרים שלא פיתחו יתר לחץ דם.

 

Neurology 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<