חדשות

חשיבות הצטברות רקמת שומן בדרכי אוויר בחולי אסתמה עם השמנת-יתר (Eur Respir J)

29/11/2019

 

הצטברות רקמת שומן בדפנות דרכי האוויר בחולים שמנים מלווה בעובי דופן גדול יותר ודלקת של דרכי האוויר, כך עולה מתוצאות מחקר לאחר המוות, אשר פורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת European Respiratory Journal.

 

החוקרים בחנו חתכים רוחביים של דרכי האוויר של ריאות לאחר המוות מ-15 ביקורות, 21 מקרים של אסתמה לא-פטאלית ו-16 מקרים של אסתמה פטאלית, במטרה לקבוע את הקשר בין רקמת שומן בדופן דרכי האוויר ובין מדד מסת הגוף.

 

החוקרים זיהו רקמת שומן בדרכי האוויר במשתתפים בכל קבוצות המחקר. רקמה זו הייתה מוגבלת לדופן החיצונית של דרכי האוויר וזוהתה בעיקר בדרכי אוויר בגודל גדול-עד-בינוני. היחס בין שטח רקמת השומן ובין ההיקף של ממברנת הבסיס של דרכי האוויר עמד במתאם ישיר עם מדד מסת הגוף בכלל הקבוצות.

 

בקרב הביקורות והמקרים של אסתמה לא-פטאלית, שטח רקמת שומן/היקף ממברנת הבסיס ומדד מסת הגוף עמדו במתאם חיובי גם עם העובי הכולל של דופן דרכי האוויר, אך בקרב חולים עם אסתמה פטאלית, לא תועד קשר בין סך עובי הדופן ובין שטח רקמת שומן/היקף ממברנת הבסיס או מדד מסת הגוף.

 

לערך מדד מסת גוף נתון, החוקרים לא זיהו הבדל במשקע של רקמת שומן בדרכי האוויר, ואת הקשר בין שטח רקמת השומן/היקף ממברנת הבסיס ומדד מסת הגוף היה דומה ללא תלות בחומרת אסתמה.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי כאשר עובי דופן דרכי האוויר שימש כמשתנה התלוי, מדד מסף ואסתמה היו המשתנים אשר סיפקו הסבר לרקמת השומן בדרכי האוויר בכל הקבוצות לפי גודל דרכי האוויר. כאשר מדד מסת הגוף הוחלף במודל ברקמת שומן/היקף ממברנת הבסיס, שטח רקמת השומן/היקף ממברנת הבסיס ואסתמה זוהו כמשתנים אשר סיפקו הסבר לעובי דרכי האוויר בכל הקבוצות.

 

ממצאים אלו תומכים במנגנון חדש הקושר בין עליה בעובי דרכי אוויר ובין עליה במדד מסת הגוף, העשוי לתרום להיצרות מופרזת של דרכי האוויר והתלקחות התסמינים בחולים עם מחלה קיימת בדרכי הנשימה.

 

Eur Respir J 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<