חדשות

התערבויות תרופתיות והתנהגותיות מעודדות הפסקת עישון בחולים עם סכיזופרניה והפרעה דו-קוטבית (BMJ Open)

03/12/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ Open מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה חדשה המדגימות את היעילות של Varenicline (צ'מפיקס) להפסקת עישון, הן לאחר 3 חודשים והן לאחר 6 חודשים, לצד העדר הוכחות התומכות בשימוש ב-Bupropion ותחליפי ניקוטין להימנעות ממושכת מעישון לאחר למעלה משלושה חודשים.

 

במסגרת הסקירה ביקשו החוקרים לבחון באופן שיטתי את היעילות של שיטות המסייעות בהפסקת עישון בחולים עם הפרעות פסיכיאטריות חמורות. הם השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים אקראיים להשוואת היעילות והבטיחות של התערבויות תרופתיות והתנהגותיות להפסקת עישון בחולים עם הפרעות פסיכיאטריות חמורות. הם ערכו חיפוש במאגרי מידע אלקטרוניים לזיהוי מחקרים בנושא שפורסמו עד יולי 2018.

 

החיפוש העלה 28 מחקרים אקראיים ומבוקרים ומהנתונים עלה כי טיפול ב-Varenicline הביא לעליה בסיכוי להפסקת עישון, הן לאחר שלושה חודשים (יחס סיכון של 3.56, p=0.0002) והן לאחר שישה חודשים (יחס סיכון של 3.69, p=0.04). הטיפול ב-Bupropion היה יעי לאחר שלושה חודשים (יחס סיכון של 3.96, p=0.0003), בעיקר במינון של 300 מ"ג/יום, אך לא הייתה עדות להשפעה של הטיפול לאחר שישה חודשים.

 

במחקר קטן אחד, טיפול בניקוטין הוכח כיעיל בהגברת שיעורי הפסקת עישון למשך עד שלושה חודשים. שילוב Bupropion עם טיפול ניקוטין חליפי הדגים השפעה גדולה יותר, בהשוואה למתן כל אחד מהם בנפרד. התערבויות התנהגותיות ומותאמות אישית הדגימו תועלת כוללת מעטה.

 

BMJ Open 2019

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<