חדשות

התועלת של טיפול המכוון למיקרוביום המעי בטיפול ביתר לחץ דם עורקי ריאתי (Hypertension)

26/02/2020

 

בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי ייתכן פרופיל ייחודי של המיקרוביום במעי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Hypertension.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מוקדם יותר הם מצאו כי יתר לחץ דם עורקי ריאתי נחשב מחלה סיסטמית, מאחר והפתולוגיה כוללת מספר איברים. לאור זאת, ובשילוב עם המעורבות של מערכת העיכול והמיקרוביום במחלות כרוניות, הם שיערו כי בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי ייתכן מיקרוביום מעי ייחודי, התורם ועשוי לנבא את המחלה.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את מיקרוביום הצואה של 18 חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי מסוג 1 (לחץ ממוצע בעורק הריאה של 57.4 מ"מ כספית) ו-13 ביקורות.

 

החוקרים זיהו שינויים טקסונומיים ושינויים תפקודיים משמעותיים באוכלוסיות המיקרוביאליות בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי. מסלולים לייצור ארגינין, פרולין ואורניתין היו מוגברים בחולים עם מחלת כלי הדם של הריאות, בהשוואה לקבוצת הביקורת. בנוסף, זוהתה עליה באוכלוסיות חיידקים שנקשרו עם מטבוליזם פורינים ו-Trimethylamine/Trimethylamine N-oxide בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי. מנגד, חיידקים המייצרים בוטיראט ופרופיונאט, דוגמת Coprococcus, Butyrivibrio, Lachnospiraceae, Eubacterium, Akkmermansia ו-Bacteroides, היו נפוצות יותר בקבוצת הביקורת.

 

מודל סטטיסטי שלקח בחשבון נוכחות או העדר 30 זני חיידקים ניבא בדיוק של 83% נוכחות יתר לחץ דם עורקי ריאתי.

 

החוקרים כותבים כי בחולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי ניתן לזהות הרכב מיקרוביום ייחודי והם מאמינים כי חלק מהסמנים האפשריים שזוהו בעבר ליתר לחץ דם עורקי ריאתי עשויים לנבוע משינויים בתפקוד חיידקים באוכלוסיית החולים עם מחלת כלי הדם הריאתיים.

 

Hypertension 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני