חדשות

תחקיר ''הארץ'': מחלקת אא''ג ברמב''ם ביצעה כמות חריגה של ניתוחי FESS חלקם ללא הצדקה רפואית, תגובת רמב''ם : דוחים מכל וכל את טענות התחקיר

13/06/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ תחקיר מוסף "הארץ" מחלקת אא"ג וניתוחי ראש צוואר ברמב"ם ביצעה כמות חריגה של נתוחי סינוסים מסוג  FESS , כשחלק משמעותי מניתוחים אלה לא היה מוצדק מבחינה רפואית. 

מהתחקיר עולה שהחל משנת 2012 עת התמנה למנהל המחלקה ד"ר זיו גיל, עלתה כמות ניתוחי FESS מכ-100 בשנה לכמעט   1000 ב-2018 . 

ע"פ עדויות של רופאים ומטופלים בוצעו ניתוחי FESS גם למטופלים שלא היו זקוקים לו, ולחלקם אף נגרם נזק.  לטענת רופאים שעבדו במחלקה, במקרים של אשפוזים חוזרים על רקע הניתוח הופנו החולים למחלקות אחרות בכדי לא לפגוע בשיעורי ההצלחה.

בתגובה לתחקיר דוחה הנהלת רמב"ם את הטענות וטוענת שמדובר במחלקה מצטיינת הפועלת ללא דופי. בתגובה טוענת הנהלת רמב"ם כך:  "אנו דוחים מכל וכל את הטענה בכתבה המקשרת בין כמות הניתוחים המבוצעת ברמב"ם לחוסר נחיצותם. מדובר בטענה שקרית שהיא לשון הרע. כל ניתוח שמתקיים ברמב"ם עומד בתנאי בסיסי: רופאי קופות החולים מאשרים אותו טרם ביצועו, לאחר שבוחנים את ההמלצות ואת ההדמיות. כמו כן, לא מבוצעים ברמב"ם ניתוחי FESS ללא הדמיה, והשיקול אם לבצע ניתוח מורכב או פשוט הוא רפואי בלבד. ככלל, יש סימוכין רבים בספרות לשיטת הניתוח המדוברת, וחילוקי הדעות המובאים כאן הם בגדר הבדלי פרקטיקה מקובלים בין רופאים בכל העולם."

לכתבה המלאה ב"הארץ"

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<