חדשות

תוצאות פרוצדורות השתלת ריאה בחולים עם COVID-19 (מתוך MedPage Today)

22/06/2020

 

השתלת הריאה הראשונה בארצות הברית בחולה עם COVID-19 זכתה לכותרות בשבוע שעבר, אך מומחים בתחום סבורים כי מדובר במקרים שלא צפויים להיות שכיחים וכי התוצאות גרועות יותר מאלו המדווחות לאחר השתלת ריאה סטנדרטית.

 

לאחר שישה שבועות תחת מנשם ומחוברת ל-ECMO, החולה בשנות העשרים לחייה פיתחה נזק ריאתי בלתי-הפיך עם חללים מזוהמים אשר הובילו לאלח-דם. בשלב מסוים היא הוגדרה כמחלימה מהזיהום בנגיף SARS-CoV-2 וצורפה לרשימת ההמתנה להשתלה.

 

בתוך 48 שעות נמצא תורם מתאים והושלמה השתלת ריאות דו-צדדית בשיקאגו, בעוד שמרווח הזמן הממוצע במדינה לקבלת איבר מתורם עמד על 3 חודשים. הצוות המטפל הבהיר כי השתלת ריאה הייתה הסיכוי היחיד של החולה לשרוד והם מבקשים ליידע מרכזי השתלה כי למרות שפרוצדורת ההשתלה בחולים אלו מאוד מאתגרת מבחינה טכנית, ניתן לבצעה בבטחה והנ"ל מציעה לחולים סופניים עם COVID-19 הזדמנות נוספת לשרוד.

 

מעניין לציין כי עד כה דווח על שישה מקרי השתלת ריאות על-רקע COVID-19 בסין וכן דווח על מקרה אחד באוסטריה.

 

עם זאת, מומחים בתחום הביעו ספקנות רבה באשר לשאלה אם השתלת ריאות אכן הייתה האפשרות הטובה ביותר לטיפול במקרים אלו. בין הסיבות שהוזכרו נכללו העבודה שלא ידוע רבות אודות המהלך הטבעי של COVID-19, לא ברור אם ייתכנו שרידי נגיף הנותרים שקטים למשך תקופת זמן מסוימת ואם אלו עשויים לפרוץ כאשר החולה יחל בטיפול דיכוי חיסוני.

 

המומחים מוסיפים כי סביר להניח כי תוצאות השתלת ריאות על-רקע COVID-19 יהיו גרועות יותר, בהשוואה להשתלות הצפויות מהממוצע הארצי של חולים תחת ECMO טרם ההשתלה. שיעורי ההישרדות לאחר שנה אחת עמדו בממוצע על 87% מהחולים שלא היו מחוברים ל-ECMO לפני ההשתלה ועל 79% מאלו תחת ECMO.

 

ישנן סיבות רבות בגינן סביר כי השתלת ריאות בחולים עם COVID-19 לא צפויה לשמש לעיתים קרובות: מחלות רקע וגיל מתקדם המעלים את הסיכון למהלך חמור של הזיהום הנגיפי עשויים גם לשלול התאמה להשתלה. כמו כן, מספר החולים עם נזק ריאתי לאחר COVID-19 אשר אינו ניתן לתיקון הוא קטן.

 

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<