חדשות

מתן פומי של ניטראטים עשוי לסייע בשיפור שיקום ריאתי בחולי COPD (מתוך Thorax)

30/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Thorax מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן תוספים תזונתיים של ניטראטים הינה גישה יעילה ונסבלת היטב לשיפור התועלת של שיקום ריאתי בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי תוספי ניטראטים הוצעו כגישה לשיפור היכולת הגופנית בנבדקים בריאים ובחולי COPD. כעת הם ביקשו לבחון אם תוספים אלו עשויים להביא לשיפור תוצאות שיקום ריאתי בחולי COPD.

 

החוקרים השלימו מחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, אקראי ומבוקר אשר כלל ארבעה מרכזים ברחבי בריטניה. מדגם המחקר כלל מבוגרים עם COPD בדרגה II-IV לפי סיווג GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) ומדד Medical Research Council לקוצר נשימה של 3-5 נקודות, או מגבלה תפקודית. המשתתפים השתתפו בתכנית שיקום ריאתי בת שמונה שבועות.

 

במסגרת המחקר חולקו המשתתפים באקראי למיץ סלק עשיר-ניטראטים או פלסבו ללא ניטראטים, אשר ניתנו שלוש שעות לפני כל מפגש שיקום ריאתי.

 

התוצא העיקרי היה השינוי במרחק ISWT (Incremental Shuttle Walk Test) ותוצאים משניים כללו את איכות החיים, רמת פעילות גופנית, תפקוד אנדותל על-בסיס הרחבה תלוית-זרימה, מדד מסה ללא-שומן ומדדי לחץ דם.

 

מדגם המחקר כלל 165 חולים, מהם 78 חולקו לקבוצת התערבות שנטלה מיץ עם ניטרטים ו-87 חולים נכללו בקבוצת הפלסבו. היכולת הגופנית לפי מדד ISWT השתפרה יותר עם טיפל פעיל (57 חולים), בהשוואה לפלסבו (65 חולים). טיפול פעיל גם השפיע לטובה גם על לחץ הדם הסיסטולי, כאשר בקבוצת ההתערבות נרשמה ירידה של 5.0- מ"מ כספית, בהשוואה לעליה של 6.0+ מ"מ כספית בלחץ הדם הסיסטולי בקבוצת הביקורת (p<0.0005). לא תועדו אירועים חריגים חמורים או תופעות לוואי בעקבות מתן התוספים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן תוספי ניטראטים בתזונה הינה גישה נסבלת היטב ויעילה לשיפור תוצאות שיקום ריאתי בחולי COPD.

 

Thorax 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<