חדשות

האם טיפול בסטטינים עשוי להפחית את הסיכון לתמותה בחולים עם COVID-19? (מתוך Am J Cardiol)

30/08/2020

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת American Journal of Cardiology עולה כי טיפול בסטטינים מלווה בירידה של 30% בסיכון למחלה חמורה או לתמותה עקב COVID-19.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנן שתי גישות מנוגדות באשר להשפעה של סטטינים על המהלך הקליני של COVID-19. לאור זאת, הם ביקשו להשלים מטה-אנליזה במטרה לסכם את העדויות הזמינות אודות השפעה של סטטינים על התוצאות הקליניות בחולים עם COVID-19.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Google Scholar ו-medRxiv, שפורסמו עד 27 ביולי 2000, לזיהוי מחקרים להערכת הסיכון למחלה חמורה ו/או תמותה בחולים עם COVID-19 בקרב מטופלים בסטטינים, בהשוואה לאלו שלא טופלו בסטטינים.

 

לאחר סינון מחקרים כפולים ואלו שלא ענו על קריטריוני המחקר, הסקירה כללה ארבעה מחקרים עם סך כולל של 8,990 חולים עם COVID-19. כל המחקרים היו בדרגת איכות טובה, פרט לאחד שהיה באיכות טובה.

 

מניתוח הנתונים עולה כי טיפול בסטטינים לווה בירידה משמעותית בסיכון למחלה חמורה או פטאלית (יחס סיכון של 0.70, רווח בר-סמך 95% של 0.53-0.94), בהשוואה לסיכון בחולים שלא קיבלו טיפול בסטטינים.

 

מאחר ומטה האנליזה כללה מספר גדול של חולים עם COVID-19 מארבעה מחקרים, מהם שלושה מחקרים בקנה מידה גדול אשר כללו תקנון לערפלנים אפשריים רבים, החוקרים מאמינים כי מדובר בממצאים מהימנים.

 

ממצאים מוקדמים הציעו ירידה של 30% בשיעורי מחלה פטאלית או חמורה ושללו את הרמזים כי טיפול בסטטינים עלול לגרום נזק בחולים עם COVID-19. אעפ"י כן, יש מקום להשלים מחקרים נוספים במטרה לבסס את הממצאים.

 

Am J Cardiol. Published online August 11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<