חדשות

צוות המומחים של גמזו ממליץ על סגר מידי באזורים האדומים והיערכות לסגר כולל במידת הצורך, ועדיין אף מילה על פעילות יזומה להפחתת הדבקות בקבוצות הסיכון הגבוה

30/08/2020

מאת מערכת אי-מד

בישיבת צוות המומחים של הפרוייקטור, פרופ' גמזו,  הוצגו הערכות לשבועות הקרובים לפיהן ה-R גדול כעת מעט מ-1 (אם כי קיים חוסר וודאות ושוליים רחבים), וצפי להמשך עלייה מונוטונית בנדבקים, כאשר מספר החולים הקשים צפוי לעלות בשבוע הקרוב עד לכ-500 .

היה קונצנזוס בין הצוות (11 מתוך 13) לפתיחת הלימודים בערים לא אדומות.

על אף שהפורום מסכים שאין מקום עדיין להפעיל סגר, יש הערכה שייתכן ויהיה צורך להפעילו וההמלצה היא להכין תכנית מוסדרת לאפשרות זו.

כמו כן הצוות הדגיש כי במסגרת תכנית הרמזור יש לפעול למניעת זליגה של תחלואה מאזורים אדומים לאחרים.

להלן ההמלצות האופרטיביות של הצוות:

  1. אמון הציבור קריטי להצלחת המהלכים בעת הזו. קבינט המומחים קורא לנבחרי הציבור להדק את השורות בתמיכה במהלכים למניעת התפשטות המחלה, ולוודא קריאה ברורה של מנהיגים מכל הסקטורים להקפדה על ההנחיות. חשוב למנוע השתלחות באנשי המקצוע או לגיטימציה להתעלמות מההנחיות (כל סקטור וההתקהלויות היקרות לליבו), שאם לא כן תקרוס התוכנית כמגדל קלפים וניגרר לעליה בתחלואה, כמו גם להכרח להגיע לסגר כברירת מחדל שרעה לכולם.
  2. לאור היקפי התחלואה נדרש כעת, במקביל להפעלת הרמזור, יש להתחיל כבר כעת בהחלת מגבלות של ריסון מהודק באיזורים האדומים, לרבות מגבלות על תנועה בין ערים/שכונות. אם לא תהיה ירידה משמעותית בתחלואה, ידרש להרחיב המגבלות לאיזורים הכתומים.
  3.  ריסון מהודק / סגר ארצי יש להפעיל רק באם יעלה חשש להפרעה חמורה בתפקוד הפנימיות ומחלקות הקורונה בסבירות גבוהה.
  4.  יש לפעול לרוויזיה עמוקה בפעילות האכיפה, באופן שיבטיח הלימה בין ההשלכות של התקהלויות בפרט בחללים סגורים, לבין המחיר שמשלם מי שבוחר להתעלם מהם. קנסות מרתיעים למארגני האירועים ולמשתתפים בהם ותגבור כ"א לאכיפה כדוגמה לצעדים מידיים.
  5.  יש לייצר כבר כעת תכנית מפורטת של כלל המשרדים לריסון מהודק בהיקף ארצי, לרבות האפשרות להפעילו בתקופת החגים, ואף קודם לכן אם מדדי התחלואה יזנקו ויחייבו זאת.
  6.  מעבר לברומטר לספיקת המערכת בחירום, יש לקבוע ולפרסם מדדים להערכת ההפרעה שנגרמת לרפואת השיגרה בשל עלית התחלואה ומספר המאושפזים.
  7.  יש לכלול במדדים הלאומיים למערך הקטיעה מעבר למדדי איתור מגעים, גם מדדים לאיכות ושלמות המידע, לרבות תיעוד בחקירה של מקור ההדבקה המשוער, ולהנגיש מידע זה למקבלי החלטות אודות עוצמת הסיכון להדבקה במתארים שונים והיקף התחלואה המיוחס לכל מתאר.
  8.  יש לפעול מיידית לפני החורף לתוספת מיטות, הקמת מחלקות חדשות והמשך תגבור כח אדם בבתי"ח ובקהילה, ותקצוב והפעלה נרחבת של מערכי אשפוז בית / אשפוז בקהילה.
  9. פרופ' בליצר יפעל לקיום בהקדם של ישיבה משותפת לקבינט המומחים ומפקד פקע"ר בנושא פעילות המפקדת המשימתית לקטיעת שרשראות ההדבקה.

לסיכום וההמלצות המלאות של צוות המומחים 

הערת המערכת: מדהים בעינינו שהנושא של שיפור ההגנה על אוכלוסיות בסיכון גבוה לא עלה כלל בדיון ושאין כל המלצות אופרטיביות לשפר נושא זה.. הרי מה שמסכן את יכולת מערך האשפוז הוא החולים הקשים, ואלה, וזה כבר ידוע מימיה הראשונים של הקורונה, רובם ככולם הם אנשים השייכים לקבוצות הסיכון הגבוה.

זאת במיוחד כשהצוות מעריך שכל הנושא של "קטיעת שרשראות ההדבקה" רחוק עדיין מאוד מלהתנהל באופן אפקטיבי. במצב כזה פעילויות יזומות למניעת הדבקות של אוכלוסיות בסיכון עשויות להיות האפקטיביות ביותר, וזאת במיוחד שלמערכת הבריאות, באמצעות קופות החולים יש יכולת לזהות באופן ישיר, מהיר ואינדיבידואלי את כל מי שיענה להגדרה של היכללות בקבוצת הסיכון הגבוה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<