חדשות

ועד עובדי המעבדות יצטרף למפגינים בבלפור, יו''ר הר''י מזהיר מפני ביטול ניתוחים, ויו''ר האיגוד לרפואה פנימית מתריע מפני פגיעה חמורה ביכולת התפקוד בפנימיות ופגיעה בטיפול הרפואי

01/09/2020

מאת מערכת אי-מד

ראשי האיגודים הרפואיים בישראל מפרסמים בשעות האחרונות קריאות למציאת פתרון מידי למשבר המעבדות הרפואיות.

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי, במכתב לשרי האוצר והבריאות: "אם לא יימצא פתרון שיסיים את שביתת עובדי המעבדות ב-24 השעות הקרובות נאלץ לבטל באופן גורף את הניתוחים המתוכננים ולבצע רק ניתוחים דחופים ומצילי חיים – זאת על כל המשתמע".

במכתב ששלח לשרים כ"ץ ואדלשטיין, סיפר פרופ' חגי כי ביממה האחרונה הוא מקבל פניות רבות ממנהלי מחלקות ובתי חולים שמתריעים מפני השלכות השביתה של עובדי המעבדות, שתכנס מחר (ד') ליומה הרביעי. "במצב שנוצר, המנהלים הבכירים אינם יכולים לקחת אחריות על הטיפול בחולים, לאור העובדה שלא ניתן לבצע בדיקות מעבדה חיוניות לאבחון ולטיפול בחולים", הוא כתב.

פרופ' חגי קרא לשרים להתערב אישית בסכסוך העבודה ולהנחות את הדרגים המקצועיים לנהל מו"מ מרתוני עם נציגי השובתים, על מנת להגיע במהרה לפתרון מוסכם שיימנע נזק נוסף לחולים ולמערכת הבריאות כולה.

"בנימה אישית", כתב פרופ' חגי על עובדי המעבדות, "מדובר באנשים שעושים לילות כימים ודאי בתקופה זו ומהווים חלק בלתי נפרד מהחוד של לוחמי הקורונה. הם מועסקים בתנאים של עומס בלתי רגיל ובהקרבה גדולה, כל זאת תוך השתכרות שאינה הולמת את השעות, הכישורים וההשכלה. אין לי ספק שתתרשמו כך בעצמכם כשתכנסו לעובי הקורה".

גם יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, פרופ' אבישי אליס פרסם ההודעה הבאה:

"שביתת עובדי המעבדות ביומה השלישי מסכנת את החולים המאושפזים במחלקות הפנימיות ופוגעת בשגרת הרפואה בכלל רחבי בתי החולים".

" במחלקות הפנימיות יש קושי רב ביותר לטפל בחולים  בהיעדר בדיקות מעבדה ,
וקושי גדול לא פחות לשחרר חולים מאשפוז.
המשמעות היא פגיעה בטיפול הרפואי השוטף וגם הגדלת העומסים במחלקות".

"מצד אחד המצוקה גדולה, ומצד שני,  אנחנו רואים שאין פתרון מהיר ורציני על הפרק".

"בשם חבריי הרופאים והצוותים במחלקות הפנימיות, אני מבקש אמנם להביע סולידריות עם עובדי המעבדות, שנאלצים לשבות, ואשר נחשבים לשותפים משמעותיים של הרפואה הפנימית, ומצד שני לקרוא מכאן לממשלה לפתור עוד היום את המשבר הקשה הזה, בטרם יוגדר האירוע כאסון בריאותי לאומי.

בתוך כך וועד עובדי המעבדות הודיע כעת כי יצטרפו למפגינים בבלפור:

עובדי המעבדות הציבוריות יפגינו אחה"צ (17:00) מול בית ראש הממשלה בירושלים, בדרישה להתערבותו המיידית והבהולה בפתרון המשבר.

בשעות האחרונות מתעצמת הדרמה בבתי החולים, עקב השביתה והפגיעה הקשה בפעילות השוטפת הרפואית.

*"אני מתנצלת בפני הציבור הרחב על השביתה הקשה והנוראה הזו ובפני עמיתיי במערכת הבריאות. לצערי. אין לנו ברירה. אין לי כבר מילים לתאר עד כמה ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושריו, ישראל כץ והאחרים, מנותקים מהעם. אני מודעת לקריסה במערכת. יום שלישי של שביתה שלנו, זה כבר אירוע חסר תקדים, ואנו מוצפים בלחצים כבדים בוועדות החריגים לאשר תרומות דם ובדיקות שונות מצילות חיים.
אבל, האדישות וההתעלמות של ראש הממשלה ושריו היא שערורייתית. מעבר למילים. אני מבינה בצער שאין הנהגה בישראל".


אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות:

"בשנים האחרונות, ממשלת ישראל ריסקה את המעבדות בבתי החולים ובקופות החולים, ייבשה אותן תקציבית. כשבאה הקורונה ונמצאו פתאום תקציבים, קרה דבר לא נתפס. חומר נהדר לסרטים בהוליווד, במקום להשקיע במעבדות הציבוריות, הוחלט בסתר להפריט את המערך המעבדתי, בלי לספר לציבור. עובדה. ההסכמים שנחתמים עם המעבדות הפרטיות הם הסוד השמור במדינה. אולי נצטרך את עזרת המוסד כדי לפתוח אותם".

אם הממשלה הייתה משקיעה אפילו רק 10% מ - 4 מיליארד השקלים שהוקצבו ולמעבדות הפרטיות, לא הייתה סיבה לשבות. בינתיים יש עליי לחצים כבדים מהשטח. לעובדים אצלנו נמאס ונשבר. לוטשים עיניים למקצועות אחרים, או למעבר לסקטור הפרטי. אם לא יהיה פתרון מהיר היום, אני מבקשת להגיד שזה פשוט הסוף. הרפואה נשענת עלינו. אם העובדים אצלנו יממשו את כוונתם להתפטר מתוך תסכול וכעס גדול על המדינה, כל המערכת תקרוס".

"החלטנו לעלות להפגין בבלפור, כי פשוט אין לנו ברירה"

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<