חדשות

מה בין שינויים אינטרסטיציאליים בריאות ובין התלקחות COPD? (מתוך Chest)

04/09/2020

 

בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD) עם שינויים אינטרסטיציאליים מסוימים בריאות תועד שיעור גבוה יותר של התלקחויות מחלת הריאות ותפקוד ריאתי ירוד, בהשוואה לחולים ללא שינויים אלו, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Chest.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שינויים אינטרסטיציאליים בריאות נחשבים נגעים מוקדמים של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית ומחקרים קודמים הציעו כי אלו עשויים לנבא תוצאות גרועות יותר בחולי COPD.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 363 חולי COPD, כולל 44 חולים עם שינויים אינטרסטיציאליים שאינם חד-משמעיים ו-103 חולים עם שינויים דפיניטיביים. חולים עם שינויים אינטרסטיציאליים היו מבוגרים יותר ובעלי תפקוד ריאתי גרוע יותר, בהשוואה לחולים ללא שינויים אלו. המשתתפים השלימו בדיקת CT חזה ובדיקות תפקודי ריאות לאורך המעקב בין ינואר 20013 ועד דצמבר 2018.

 

לאורך מעקב ממוצע של 5.4 שנים, בחולים עם שינויים אינטרסטיציאליים תועד שיעור גבוה יותר משמעותית של התלקחויות COPD, בהשוואה לאלו ללא שינויים אלו (יחס סיכויים מתוקן של 2.03). שיעור החולים עם התלקחויות תכופות עמד על 8.3% באלו ללא שינויים אינטרסטיציאליים, 15.9% בחולים עם שינויים אינטרסטיציאליים שאינם חד-משמעיים ו-20.4% בקרב חולים עם שינויים דפיניטיביים.

 

מניתוח רב-משתני עלה כי ההידרדרות השנתית בתפקוד הריאתי לפי מדד FEV1 עמדה על 35.7- בחולים עם שינויים אינטרסטיציאליים שאינם חד-משמעיים, על 28.0- באלו ללא שינויים אינטרסטיציאליים ועל 15.9- בחולים עם שינויים אינטרסטיציאליים דפיניטיביים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי שינויים אינטרסטיציאליים ריאתיים עשויים לסייע בזיהוי חולי COPD בסיכון מוגבר להתלקחויות תדירות של מחלת הריאות.

 

Chest. 2020 Aug 13

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<