חדשות

הסתיימה שביתת עובדי המעבדות (הודעת האוצר וההסתדרות)

06/09/2020

בישיבה שנערכה בלשכת יו"ר ההסתדרות, הגיעו הצדדים למתווה המסדיר את שיפור תנאי שכרם של עובדות ועובדי המעבדות. העובדים יושבו לעבודתם בהקדם

 

במסגרת פגישה משותפת בלשכתו של יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, הגיעו ההסתדרות, משרד האוצר ומשרד הבריאות, למתווה הבנות. המתווה יגובש סופית בתקופה הקרובה ובו בשורה שתביא לעלייה בשכרם של עובדות ועובדי המעבדות. ההסכם המשפטי ינוסח בהמשך.

אי לכך, הסתיימה שביתת עובדי המעבדות. העובדות והעובדים המסורים ישובו לעבודתם המלאה בהקדם האפשרי.   

בישיבה השתתפו: יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביוכימאים ועובדי המעבדות אסתר אדמון, המשנה לממונה על השכר באוצר אפי מלכין, רכזת בריאות באגף הממונה על השכר ענבל רואי, אור קיים מהאגף הממונה על השכר, יו"ר ארגון עובדי שירותי בריאות כללית פרוספר בן-חמו, מנכ"ל הסתדרות האחיות עו"ד אורי פליישמן, ונציגי שירותי בריאות כללית.

בתגובה להודעה נמסר ע"י אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות:

"אחרי 30 שנות הזנחה, ההישג המרכזי מבחינתנו הוא קבלת המתווה עליו התעקשנו לאורך הדרך: תוספות שכר לכל עובדי המעבדות, ולא רק לצעירים ולמתחילים. למה? כיוון שעובדי המעבדות משתכרים מעט מידי ושכר מעליב. גם הבכירים והמנהלים משתכרים שכר פוגעני.
אין הצדקה לשפר רק את שכר העובדים המתחילים, ולגרום כעס ומרמור אצל הותיקים, שחשים מנוצלים.

ממחר נשב עם האוצר באופן מסודר על המתווה המדויק, ועל חלוקת 35 מיליון הש"ח שכולל ההסכם.

לא מדובר בהישג מלא, אלא בצמצום פערים בשכר עובדי המעבדות לעומת שאר המשק ומקצועות הבריאות.

סיכמנו גם על ענין מהותי לא פחות, והוא פיילוט בדיקות הקורונה. בימים הקרובים יתחיל פיילוט, שיימשך חודשיים ימים במעבדות הממשלתיות, של מיצוי פוטנציאל דיגום בדיקות הקורונה, במקום מה שקורה כעת בפועל, הפרטת הבדיקות וביצוען במעבדות הפרטיות.

יחד עם זאת, צר לי על הגישה של משרד הבריאות במהלך התקופה האחרונה של מחשבה על הפרטת שירותי המעבדות בישראל. זה מעיד על חוסר הבנה לגבי חשיבות ניהול המעבדות במערכת הציבורית מבחינת השיקולים הרפואיים. מעיד על בזבזנות וחוסר חשיבה כלכלית, כי שיהיה ברור, הפרטה אינה מילת קסם. מיקור החוץ בתחום המעבדות, במקום להשקיע במערך המעבדות שהוזנח לאורך השנים, הוא בזבוז כסף מקופת המדינה ובזבוז משאבים ציבוריים.

בסופו של יום, אני מודה לעובדי המעבדות, שלראשונה אי פעם, התייצבו מלוכדים למלחמה על זכויותיהם. התרגלנו עם השנים להיות כנועים, שקופים ושקטים. החודשים האחרונים, ובמיוחד השבוע האחרון, הוכיחו את חשיבות המעבדות הרפואיות במערכת הבריאות ואת עוצמת העובדים שלנו.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<