חדשות

מגע הדוק וארוחות מחוץ לבית מלווה בסיכון מוגבר להתפשטות COVID-19 (מתוך MMWR)

13/09/2020

 

מחקרים שנערכו ע"י ה-CDC (Centers for Disease Control and Prevention) מצביעים כי חלק גדול מהמגעים הקרובים של חולים מאומתים עם נגיף הקורונה ואכילה במסעדות מחוץ לבית מלווים בסיכון מוגבר להתפשטות נגיף הקורונה, בעוד שבקרב ילדים במעונות יום תועד סיכוי גבוה יותר להדבקת בני בית אחרים בנגיף מאר הדבקת ילדים אחרים במעון.

 

המחקר הראשון בחן את שיעור המבוגרים עם תסמינים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ב-11 מרפאות בארצות הברית. המשתתפים נשאלו אודות שימוש במסכה ואפשרות חשיפה לפעילויות בקהילה (התקהלות של 10 אנשים ומעלה בבית; קניות; אכילה במסעדה; ביקור במשרד, מספרה, חדר כושר, קפה/בר, כנסיה או שימוש בתחבורה ציבורית) במהלך 14 הימים שטרם הופעת המחלה. המשתתפים גם נשאלו אודות מגע עם חולה קורונה מאומת.

 

מבין החולים עם COVID-19, 42% היו במגע הדוק עם חולה מאומת במהלך השבועיים שקדמו לבדיקה, זאת בהשוואה ל-4% מהמבוגרים עם תוצאה שלילית בקבוצת הביקורת. החוקרים מצאו כי במבוגרים עם בדיקה חיובית לנגיף הקורונה תועד סיכוי גבוה כמעט כפליים לדווח על ארוחה במסעדה, בהשוואה לאלו שהיו שליליים לנגיף.

 

כאשר החוקרים התמקדו במשתתפים ללא מגע הדוק עם חולה מאומת, בקרב אלו שנמצאו חיוביים לנגיף תועד סיכוי גבוה פי 3-4 לדווח על ארוחה במסעדה או יציאה לבר או בית קפה, בהשוואה לאלו בקבוצת הביקורת.

 

במחקר השני, חוקרים בחנו את מגמת ההדבקה במהלך התפרצויות בשלושה מעונות יום ביוטה. במהלך ההתפרצויות, 12 ילדים נדבקו בנגיף הקורונה, עם הדבקה מתועדת של לפחות 12 מבין 46 מגעים שאינם במעון היום, כולל בני בית של הילדים, כאשר הורה אחד אושפז בבית חולים.

 

החוקרים זיהו הדבקה משניים מבין שלושה ילדים עם זיהום אסימפטומטי מאומת.

 

מחקר זה מסייע לתאר את דפוסי ההדבקה בנגיף הקורונה בילדים מתחת לגיל 10 שנים. מרבית הילדים שנדבקו בנגיף במסגרת מעונות יום לא סבלו מתסמינים או הציגו תסמינים קלים בלבד,אך ישנה אפשרות להדבקה של מבוגרים.

 

החוקרים סיכמו וקבעו כי בדיקות של מגעים של מקרים מאומתים, כולל ילדים שייתכן ואינם מציגים כלל תסמינים של הזיהום הנגיפי, עשויות לשפר את אמצעי בקרת ההדבקה מילדים במעונות יום לבני משפחה.

 

MMWR 2020

 

לידיעה ב-CIDRAP

 

  

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<