חדשות

השוואת מתן נוגדי-קרישה במינון תרפואיטי מול טיפול מניעתי בחולים עם COVID-19 בדרגה חמורה (Thrombosis Research)

11/10/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Thrombosis Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מתן Enoxaparin (קלקסן) במינון תרפואיטי הוביל לשיפור שחלוף הגזים והפחתת צורך בהנשמה מלאכותית בחולים עם COVID-19 בדרגה חמורה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי זיהום בנגיף הקורונה מוביל למצב קרישיות-יתר ומספר מחקרים שכללו בדיקות לאחר המוות זיהו מיקרו-תרומבוסים במחזור הדם הריאתי. כעת השלימו החוקרים מחקר אקראי, בתווית-פתוחה, בשלב II, בו חולקו באקראי חולים עם COVID-19 שנדרשו להנשמה מלאכותית לקבלת Enoxaparin במינון תרפואיטי או לטיפול נוגד-קרישה במינון מניעתי סטנדרטי.  הם בחנו את שחלוף הגזים לאורך הזמן ע"י הערכת היחס בין הלחץ החלקי של חמצן עורקי לאחוז החמצן הנשאף בתחילת המחקר, לאחר 7 ולאחר 14 ימים מההקצאה האקראית, מרווח הזמן עד גמילה מוצלחת מהנשמה ומספר ימים ללא-הנשמה.

 

מדגם המחקר כלל 10 חולים שחולקו לקבוצת טיפול ב-Enoxaparin במינון תרפואיטי ו-10 חולים שחולקו לקבלת טיפול במינון מניעתי. החוקרים מדווחים על עליה מובהקת סטטיסטית ביחס בין הלחץ החלקי של חמצן עורקי לאחוז החמצן הנשאף לאורך הזמן בקבוצת הטיפול במינון תרפואיטי (163 חולים בתחילת המחקר, 209 חולים לאחר 7 ימים ו-261 חולים לאחר 14 ימים, p=0.0004). מנגד, לא תועד שיפור דומה לאורך הזמן בקבוצת הטיפול ב-Enoxaparin במינון מניעתי (p=0.487).

 

בקרב חולים בקבוצת הטיפול במינון תרפואיטי תועד יחס גבוה יותר של גמילה מוצלחת מהנשמה מלאכותית (יחס סיכון של 4.0, p=0.031) ומספר רב יותר של ימים ללא-הנשמה (15 ימים לעומת 0 ימים, p=0.028) בהשוואה לקבוצת הטיפול ב-Enoxaparin במינון מניעתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על מספר יתרונות של מתן Enoxaparin במינון תרפואיטי לחולים עם COVID-19 בדרגה חמורה.

 

 

Thrombosis Research 196 (2020): 359-366

 

הערת מערכת:

לפני כחודשיים דיווחנו על מחקר עם מסקנות דומות

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<