חדשות

תוצאות חיוביות ל-Cefiderocol כנגד זיהום בחיידקים עמידים לטיפול אנטיביוטי (מתוך CIDRAP)

15/10/2020

 

תוצאות שני מחקרים שפורסמו בכתב העת Lancet Infectious Disease מעידות כי הטיפול האנטיביוטי Cefiderocol הינה אפשרות בטוחה ויעילה לטיפול בזיהומים קשים לטיפול בחיידקים בעלי עמידות נרחבת לטיפול אנטיביוטי.

 

במחקר הראשון, APEKS-NP, החוקרים בחנו את הבטיחות והיעילות של Cefiderocol אל מול Meropenem במינון גבוה לטיפול בחולים במצב קריטי עם דלקת ריאות שנרכשה באשפוז, דלקת ריאות על-רקע מנשם, או דלקת ריאות על-רקע טיפול רפואי משנית לחיידקי גראם-שליליים. השימוש התדיר בתרופות ממשפחת קרבפנם לטיפול בפתוגנים עמידים אלו הובילו לעליה בעמידות לטיפול זה.

 

מדגם המחקר כלל 300 חולים, מהם 148 חולקו לטיפול ב- Cefiderocol ו-152 חולקו לטיפול ב-Meropenem. בעת ההקצאה האקראית, 175 חולים (60%) היו מונשמים ו-199 (68%) היו מאושפזים ביחידות טיפול נמרץ.

 

שיעורי התמותה מכל-סיבה לאחר 14 ימים עמדו על 12.4% בקבוצת הטיפול ב- Cefiderocol ועל 11.6% בקבוצת הטיפול ב-Meropenem (p=0.002 להעדר-נחיתות). שיעורי התמותה מכל-סיבה היו דומים לאחר 28 ימים (21% לעומת 20.5%, בהתאמה).

 

אירועים חריגים על-רקע הטיפול תועדו ב-88% מהמטופלים ב- Cefiderocol וב-86% מהמטופלים ב-Meropenem. התופעות הנפוצות כללו זיהום בדרכי השתן בקבוצת הטיפול ב- Cefiderocol (16%) והיפוקלמיה בקרב מטופלים ב-Meropenem (15%).

 

ממצאי המחקר תמכו בשימוש ב- Cefiderocol כטיפול בדלקת ריאות נוזוקומיאלית בחולים בסיכון לזיהומים בחיידקי גראם שליליים בעלי עמידות נרחבת לטיפול תרופתי.

 

במחקר השני בחנו החוקרים את היעילות והבטיחות של Cefiderocol באופן ספציפי בחולים עם חיידקי גראם-שליליים עמידים לקרבפנם.

 

המשתתפים במחקר חולקו באקראי לטיפול ב- Cefiderocol או לטיפול הזמין הטוב ביותר (בעיקר טיפול על-בסיס Colistin) למשך 7-14 ימים. התוצא העיקרי בחולים עם דלקת ריאות נוזוקומיאלית, זיהומים בזרם הדם, או אלח-דם היה ריפוי קליני לאחר שבעה ימים. באלו עם זיהום בדרכי השתן, התוצא העיקרי היה הכחדה מיקרוביולוגית.

 

מבין 150 משתתפים במחקר, 101 טופלו ב- Cefiderocol ו-49 קיבלו את הטיפול הזמין הטוב ביותר. בקרב חולים עם דלקת ריאות נוזוקומיאלית, ריפוי קליני תועד ב-20 מבין 40 מטופלים ב- Cefiderocol וב-10 מבין 19 חולים בקבוצת הביקורת (50% לעומת 53%). בחולים עם זיהומים בזרם הדם או אלח-דם, שיעורי ריפוי קליני עמדו על 43% ו-43%, בהתאמה.

 

בקרב אלו עם זיהום בדרכי השתן, שיעורי הכחדה מיקרוביולוגית עמדו על 53% עם Cefiderocol לעומת 20% עם הטיפול הזמין הטוב ביותר.

 

אירועים חריגים תועדו ב-91% מהמטופלים ב- Cefiderocol וב-96% מאלו בקבוצת הביקורת. עם זאת, מספר מקרי התמותה היה גבוה יותר בקבוצת הטיפול ב- Cefiderocol שטופלו כנגד דלקת ריאות, זיהומים בזרם הדם או אלח-דם (34% לעומת 18%, בהתאמה).

 

החוקרים מאמינים כי ל- Cefiderocol יהיה תפקיד חשוב במלחמה כנגד עמידות חיידקי גראם שליליים, אך סביר להניח כי טיפול זה לא ינצח במלחמה.

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<