חדשות

מודרנה: החיסון שלנו נגד הוריאנט הבריטי נשאר אפקטיבי אך חלש פי 6 כנגד הוריאנט דרום אפריקאי

25/01/2021

הודעת מודרנה

  •   התוצאות התקבלו במחקרי מעבדה בנסיוב הנלקח מגופם של אינדיבידואלים אשר התחסנו בחיסון ה-COVID-19 של מודרנה

·       מתן שתי מנות החיסון נגד  COVID-19של מודרנה בכמות של 100 מיקרוגרם צפוי להגן מכלל הזנים שהתגלו עד כה:

o      לא נמצאה השפעה משמעותית על אפקט הנוגדנים נגד וריאנט B.1.1.7 (אשר התגלה לראשונה בבריטניה)

o      למרות שאפקט הנוגדנים המנטרל של החיסון חלש פי 6 מול וריאנט B.1.351 (אשר התגלה לראשונה בדרום-אפריקה) בהשוואה לווריאנטים קודמים, הוא נותר על רמות גבוהות יותר מאלו הנחשבות כמגנות.

·       כדי לנקוט במשנה זהירות, מודרנה משיקה תוכנית ניסויים קליניים להגברת חיסוניות מפני ווריאנטים חדשים

o      החברה תבחן את ההשפעות של מנת חיסון נוספת (mRNA-1273) בכדי לחקור את היכולת להגדיל עוד יותר את אפקט הנוגדנים המנטרל אל מול זנים חדשים

o      החברה מקדמת מוצר להגברת החיסון מול וריאנט B.1.351 (mRNA-1273.351)

 

״במסגרת מאמצינו להביס את וירוס ה-COVID-19, אשר גרם למגיפה עולמית, אנו מאמינים כי זה הכרחי לפעול בזמן שהווירוס מתפתח. אנו שואבים עידוד מהמידע החדש, אשר מחזק את ביטחוננו בכך שהחיסון של מודרנה נגד ה-COVID-19 יגן מפני הווריאנטים החדשים שהתגלו," מסר סטפן בנסל מנכ"ל מודרנה.

 

הערת המערכת: כידוע מספר קטן יחסית של מנות חיסון של מודרנה הגיע בינתיים לארץ ועד כה לא נעשה במנות אלה שימוש. ע"פ ההסכם עם מודרנה אמורים להגיע עוד מספר מיליוני מנות בחודשים הקרובים, ומשרד הבריאות צריך יהיה לקבל החלטה באיזה אופן לעשות בהם שימוש ולאף לבחון ולהעריך אם יש הבדל באפקטיביות בין  שני החיסונים בכל הנוגע לוריאנט הבריטי והדרום אפריקאי. 

 

יצויין כי היום , בתדריך השבועי של פרופ' נחמן אש, ראש "מגן ישראל", שאלנו אם יש נתונים מעודכנים באשר למספר החולים הקשים בימים האחרונים שכבר קיבלו חיסון (ראשון או שני ושהיו אמורים להיות כבר מוגנים ברמה כזו או אחרת),וכן באשר למספר המאומתים החדשים שחוסנו בכדי שניתן יהיה להעריך את מידת האפקטיביות של החיסונים ב"חיים האמיתיים" כנגד הנגיף , כולל גם הוריאנט הבריטי שככל הידוע נמצא כבר בשכיחות גבוהה בישראל.  לצערנו, לפרופ' אש לא הייתה תשובה לשאלה והוא ציין שאין למשרד עדיין מידע המאפשר להעריך את האפקטיביות בפועל של החיסון כנגד הנגיף בכלל והוריאנטים בפרט. 

 

נראה לנו שחשוב מאוד שוועדת החיסונים ומשרד הבריאות ישלימו בהקדם האפשרי ניתוח מידע המבוסס על מספר הנדבקים והחולים הקשים שקיבלו חיסון והיו אמורים להיות כבר מוגנים ברמה כזו או אחרת.  אסטרטגיית המאבק  של המדינה בקורונה מבוססת על החיסון של פייזר וחשוב מאוד שיהיה לכל מקבלי ההחלטות , וגם לקהיליה הרפואית, התקשורת והציבור מידע זמין ואמין באשר לרמת היעילות החיסונית דה-פקטו.


 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<