חדשות

המשך עומס כבד בבתי החולים על אף ירידה במקדם ההדבקה דורש ניתוח של מידת האפקטיביות של החיסון ובדיקת אפשרות הפעלת הרמזור מול המשך סגר כללי

27/01/2021

מאת מערכת אי-מד

על בסיס שלושת מקורות המידע המרכזיים של מגיפת הקורונה בישראל,  הדו"ח היומי של אגף המודיעין,  לוח הבקרה של משרד הבריאות, ותמונת המצב היומית של "מגן ישראל" מסתמנת תמונה מורכבת, וכפי שכותבים בדו"ח אמ"ן "התחלואה ממשיכה בהיקפים גבוהים לצד הירידה במקדם ההדבקה; לעת עתה, קשה לקבוע האם ישנה ירידה ממשית בהיקף התחלואה. מקדם ההדבקה (R) ממשיך להיות קטן מ-1 ,דבר המעיד לכאורה על דעיכה בתחלואה, אולם שיעור החיוביים המשיך לעלות בימים האחרונים, העומס על בתי החולים גבוה מאוד (כ-1,200 חולים במצב קשה, ובמהלך ינואר 2021 בלבד נפטרו כרבע מהמתים מהמחלה, מאז שפרצה בישראל."

אחת השאלות המטרידות את כולם היא האם העובדה שכבר למעלה מכ-80% מהאוכלוסייה שמעל גיל 60 התחסנה (או החלימה) לא הייתה אמורה כבר לבוא לידי ביטוי בתחלואה ובעיקר בתחלואה הקשה ?  נציגי משרד הבריאות ומומחים שונים טוענים שלחיסון יש אפקט ושלולא החיסונים רמת התחלואה בכלל והקשה בפרט הייתה גבוהה הרבה יותר, אך טרם הוצגו נתונים עדכניים המראים זאת.

משום מה, למרות בקשות ופניות אי-מד, מקורות המידע אינם מפרסמים עדיין את מספר הנדבקים והחולים הקשים החדשים בימים האחרונים שכבר התחסנו. על בסיס זה ניתן יהיה להעריך את שיעור התחלואה בקרב גילאי 60 פלוס שהתחסנו, לעומת השיעור בקרב גילאי 60 פלוס שלא חוסנו, מה שייתן אינדיקציה של "REAL LIFE'' על האפקטיביות של החיסון, ו/או שירגיע את כל החששות או שיעלה ספקות , אך בכל מקרה יסייעו מאוד בתהליך קבלת ההחלטות.... מכבי אמנם פרסמו אמש תוצאות על שיעור תחלואה נמוך בקרב מתחסנים (0.01%) , אך לא הוצגה מול נתונים אלה קבוצת ביקורת שלא התחסנה. 

שאלה נוספת שעולה שוב לאור הכוונה להאריך את הסגר אם יש מקום להפעלת תכנית הרמזור, היינו סגר והגבלות באזורים האדומים/כתומים בלבד. ניתן לראות כאן בתרשים את התפלגות ההדבקה ע"פ הגדרות הרמזור:

מנתונים אלה נראה ש-242 רשויות (מתוך 1290) תורמות למעשה למעלה מ-80% מהמאומתים, מה שמצביע על כך שיש אפשרות ורציונל לשקול פעילות דיפרנציאלית.

ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה ילדים בשיבא ומ"מ יו"ר הר"י מזהיר הבוקר: 

" מנותקים מהחיים-החלטה על אי הארכת הסגר תעלה במאות חיי אדם-תגיעו לבתי החולים ותבינו שאין אפשרות אחרת. הקנסות הגבוהים חשובים ביותר, אבל אין מציאות שלא מאריכים את הסגר.
ההתנהלות הצינית של הפוליטיקאים, עצם הרעיון שניתן לא להאריך את הסגר כשחדרי המיון , מחלקות הקורונה היחידות לטיפול נמרץ והמחלקות הפנימיות קורסות תחת עומס החולים, מכרסם באיתנות הצוותים הרפואיים העובדים יום ולילה במסירות להציל כל חולה.
לא יתכן שרק אנחנו ממלאים את תפקידנו. אני קורא לחברי הכנסת לשרים לחברי הקבינט ולראש הממשלה להתעשת לפעול למען כלל עם ישראל ולא רק למען הסקטור, הכותרת, והספין היומי!
חצינו את הקו הלא יאומן של אמבולנסים הממתינים שעות בפתח חדרי המיון כי אין מקום לקלוט חולים.
הגענו למצב שאי השוויון הלאומי מגיע לחולי הקורונה- לא כל חולה קריטי  הזקוק לאקמו יכול לקבלו, כי ב-12 בתי חולים בארץ אין את המכשור והצוות היכול להפעילו.
אז אנא, מנהיגים ופוליטיקאים תתעוררו!  תפעלו למען כולנו ולא רק למען סקטור אחד!! ברור לנו שאת הקרב על 5000 המתים מהמגיפה כבר הפסדנו ונגיע אליו, אבל בואו נלחם יחד ונמנע את המת ה-6000!",

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<