חדשות

שיפור תוצאות יתר לחץ דם ריאתי בחולים עם מחלות רקמת חיבור (Arthritis & Rheumatism)

23/02/2021

 

שיעורי ההישרדות של חולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור השתפרו משמעותית במהלך השנים האחרונות, עם עדויות המצביעות על תועלת אפשרית של טיפולים המשמשים כנגד יתר לחץ דם ריאתי אידיופטי באוכלוסיה זו, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis & Rheumatology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשלים מטה-אנליזה של מחקרים אקראיים ומבוקרים ולבחון את התועלת של טיפולים מודרניים כנגד יתר לחץ דם עורקי ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי PubMed ו-Embase לזיהוי מאמרים שדיווחו על נתונים ממחקרים אקראיים ומבוקרים או מאגרי רישום, אשר פורסמו בין תחילת שנת 2000 ועד 25 בנובמבר, 2019. הסקירה כללה מחקרים רב-מרכזיים עם לפחות 30 חולים עם יתר לחץ דם ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור.

 

הסקירה כללה 11 מחקרים אקראיים ומבוקרים, עם סך כולל של 4,329 חולים עם יתר לחץ דם ריאתי, כולל 1,267 חולים עם יתר לחץ דם ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור ו-19 מאגרי רישום (9,739 חולים; 4,008 חולים עם יתר לחץ דם ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור).

 

טיפול ניסיוני הפחית ב-36% את הסיכון לתחלואה/תמותה (יחס סיכון של 0.64, p<0.001) בכלל החולים ולווה בירידה של 36% בסיכון בחולים עם יתר לחץ דם ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור (יחס סיכון של 0.64, p<0.001).

 

שיעורי ההישרדות היו נמוכים יותר בחולים עם יתר לחץ דם ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור, בהשוואה לכלל החולים (62% לעומת 72%, בהתאמה, לאחר שלוש שנים). שיעורי ההישרדות של חולים עם יתר לחץ דם ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור אשר טופלו בעיקר לאחר שנת 2010 היו גבוהים יותר, בהשוואה לשיעורים שתועדו בחולים שטופלו מוקדם יותר (73% לעומת 65%, בהתאמה, לאחר שלוש שנים).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול מודרני כנגד יתר לחץ דם עורקי ריאתי הוביל לירידה דומה בסיכון לתחלואה או תמותה בחולים עם יתר לחץ דם על-רקע מחלת רקמת חיבור ובכלל אוכלוסיית החולים עם יתר לחץ דם עורקי ריאתי. הסיכון לתמותה גבוה יותר באלו עם יתר לחץ דם ריאתי על-רקע מחלת רקמת חיבור, בהשוואה לכלל אוכלוסיית החולים עם יתר לחץ דם ריאתי, אך ההישרדות השתפרה במהלך העשור האחרון, ככל הנראה הודות להגברת בדיקות הסקר וגישות טיפול חדשות.

 

Arthritis & Rheumatism 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<