חדשות

טיפול פרוביוטי עשוי לסייע בהגנה מפני זיהומים בדרכי נשימה עליונות (מתוך כנס ה-DDW)

21/05/2021

 

טיפול פרוביוטי יומי עשוי לסייע בגנה מפני תסמיני זיהומים בדרכי נשימה עליונות באוכלוסיות פגיעות בקשישים ובאלו עם עודף-משקל, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך כנס ה-Digestive Diseases Week.

 

החוקרים בחנו את היומנים היומיים המפורטים שהשלימו 220 מבוגרים שלקחו חלק במחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, להערכת ההשפעה של טיפול פרוביוטי במבוגרים בעלי עודף-משקל והשמנת-יתר. כחלק מהמחקר, המשתתפים נטלו כל יום קפסולה פרוביוטית שכללה 50 מיליארד יחידות מייצרות מושבות שכללו שלושה זני לקטובצילי ושני זני ביפידובקטריה או קפסולת פלסבו, אשר ניתנו למשך שישה חודשים.

 

כפי שדווח בעבר, לאחר שישה חודשים זוהו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות במשקל הגוף (1.3 ק"ג, p<0.0001) ומדד מסת הגוף (0.045 ק"ג למטר בריבוע, p<0.0001), אשר נטו לטובת הטיפול הפרוביוטי.

 

היומנים העידו כי בקרב משתתפים בקבוצת הטיפול הפרוביוטי שיעורי היארעות תסמינים בדרכי נשימה עליונות היו נמוכים, בהשוואה להיארעות התסמינים בזרוע הפלסבו (יחס שיעורי היארעות של 0.73, רווח בר-סמך 95% של 0.63-0.84).

 

ההשפעה הגדולה ביותר של טיפול פרוביוטי על תסמיני זיהום בדרכי נשימה עליונות תועדה במבוגרים בגילאי 45 שנים ומעלה ובאלו עם השמנה.

 

החוקרים מדגישים כי הם לא בחנו את התגובה החיסונית במשתתפים והם קוראים להשלים מחקרים אקראיים ומבוקרים במטרה לזהות את המנגנונים הקשורים עם הירידה בתסמיני זיהום בדרכי נשימה ולבחון את ההשפעה של פרוביוטיקה על מערכת החיסון.

 

מתוך כנס ה-DDW

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<